• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Adaylar iş görüşmesine gitmezse ne olur?

Adaylar iş görüşmesine gitmezse ne olur?

Image_hrHerhangi bir kurumsal işletmede bir pozisyona başvurmuş ve görüşmeye davet edilmiş arkadaşların görüşmeye gitmeyerek sorumsuz davranmaları kendi kariyerleri açısından olumsuz sonuçlara neden olacaktır. Nasıl mı?

Kara liste

Bir çok kurumun belki manuel olarak takip ettiği bu sistem günümüzde kariyer portalları aracılığı ile yapılmakta. Firmanın kariyer sitesi yönetim panelinde adayın mülakata gelmediğine ilişkin bir alan bulunmakta. Firma çalışanı buraya başka notlar da ekleyebilir. Bu notlar firma tarafından görüldüğü gibi farklı sorumsuzluklar da varsa başka firmalar tarafından da detayları bilinmese de görülebilir. Bu da mülakata sadakat göstermeyen adayın bir daha o firmaya başvuramayacağı anlamına gelmektedir.

Cevaplanmayan başvurular

Mülakat sadakati olmayan adaylar daha önce mülakata gitmedikleri firmaların ilanlarına veya danışmanlık şirketlerine başvurduklarında belki farklı kişiler tarafından değerlendirildiklerini düşünebilirler. Fakat bir cevap gelmiyorsa bu muhakkak ki daha önceki tutum ve davranışlarından kaynaklanıyordur.

İşsizlik süresinin uzaması, uygun işin bulunamaması

Adayın belki ilk etapta davet edildiği pozisyon ilgisini çekmiş olabilir. Fakat görüşme sonucunda pozisyonun ne olacağı veya bu danışmanlık firması ise şirketin de değişebileceğini unutmasınlar. Tabi ki bu da belki birçok iş fırsatını kaçırmasına sebep olabilir.

Mülakata sadakat göstermeme sebepleri birçok adaya göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin; rahatsızlanmış olabilir, trafiğe takılmış ve yolda telefonunun şarjı bitmiş olabilir, kaza geçirmiş olabilir. Bunun gibi birçok örnek sıralanabilir. Ancak bu geç kalma ya da gelememe esnasında mümkünse telefon açmalılar veya uygun bir zaman oluştuğunda mail ile firmayı haberdar etmeliler.

Yaptığımız binlerce mülakat sırasında birçok farklı olaya tanık olmuşuzdur. Şu sıradışı mülakata gelmeme örneklerini verebiliriz;

“Durakta otobüs beklerken minibüs çarptı, şu an hastanedeyim”

“Annem çarşıya giderken kapıyı üzerime kilitlemiş, dışarı çıkamıyorum”

“Annemler şehir dışından uzak bir bölgedeki akrabalarımızı ziyarete geldiler, onlarla ilgilenmem gerekiyor”

Bu örnekler uzatılabilir, hepsi gerçek mi bilinmez fakat adaylar tarafından bize ulaştırılan bilgilerdir. Mülakata gidemeyecek olabilirsiniz, fakat empati ile hareket etmeniz muhakkak faydanıza olacakdır.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!