• 1225 WISE
  • 4704 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Dış ticarette neden Afrika?

Dış ticarette neden Afrika?

Afrika bizlere yıllarca yamyam olarak tanıtıldı. Neden böyle yapıldı, böyle bir algı oluşturuldu?

Belki Afrika’nın bir Arap kadar parası yok ama bu iş şöyledir: Siz mesela iyi para kazandırmasa da bir bayiinize çeşitli olanaklar sunarsınız, bu sayede bayii genişler ve bir süre sonra sizinle daha çok iş yapmaya başlar. Bu da onun gibi.

Afrika’nın her şeye ihtiyacı varken bugün orada olursanız, kazançlı çıkarsanız, çünkü sizi tanıyor olacaklar, sizinle büyümüş olacaklar.

Afrika pazarına ilişkin bir hikaye vardır; bir ayakkabı firması iki çalışanını pazar araştırması için Afrika’ya göndermiş. Biri, orada kimse ayakkabı giymiyor, hiç mal satamayız, diğer çalışan ise; orada kimse ayakkabı giymiyor, bizim için inanılmaz bir potansiyel mevcut,  büyük bir pazar olur raporunu vermiş.  Her işte olduğu gibi, burada da farklı bir açıdan bakabiliyor olmak önemli.

En önemli nokta şu:  Bugün bir şekilde Afrika’da olmalıyız.
Türkiye’nin 500 milyar dış ticaret hedefine erişmesi adım adım gerçekleşecek. Afrika ile dış ticarette bugün kazandığımızın daha fazlasını kazanıyor olacağız. Bu aşama aşama artacak.

Afrika’ya gerekirse iş yapmayı öğretmeliyiz. Çünkü bizimle öğrenirlerse yarın bizimle iş yapacak, bizimle yürüyeceklerdir.

 

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!