• 1224 WISE
  • 4704 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Arama motorunda ilk sayfada yer almanın 2 yolu

Arama motorunda ilk sayfada yer almanın 2 yolu

Arama motorları, çalışma prensibi olarak web sitenizi tarar ve okunabilir içeriğini indeksler yani depolar. Sonra herhangi bir arama sorgusunda hangi sırada gelmesi gerektiğini belirler.

Arama motorları bunu yaparken sitenize ait verilerden faydalanmanın yanı sıra, internetteki diğer tüm web sitelerinin arasındaki link yapısını inceler. Bu oldukça karmaşık süreç sonunda, ilk sayfada 10 tane olacak şekilde bir sıralama sonucu oluşturur. Buna “doğal sonuçlar” (organic results) deriz.

Organik sonuçlara hiçbir reklam veren müdahalesi söz konusu değildir. Burada sitenizin ne kadar özgün içeriğe sahip olduğu gibi kriterler belirleyicidir.

Arama motorlarının ilk sayfasında yer almanın bir diğer yolu ise, belirli anahtar kelimeleri hedef alan reklamlar oluşturmaktır ki, bunlar da tıpkı doğal arama sonuçlarına benzer. Doğal arama sonuçlarının üstünde 3, sağ tarafta 7 olmak üzere (bu dağılım zaman zaman değişebilir) en fazla 10 adet sponsor bağlantı reklamı ilk sayfada yer alabilir.

Özetle ilk sayfada yer almanın 2 yolu var: Birincisi; doğal sonuçlarda çıkmak, diğeri ise istenen kelimelere reklam vermek. Her iki yol için de, çeşitli çalışmalar yapılarak şirketinizin üst sıralarda olması sağlanabilir. Bir şirketin, doğal sonuçlarda yükselmesi için yapılan çalışmalara SEO (Search Engine Optimisation), reklam çalışmalarında yükselmesi için yapılan çalışmalara CPC (Cost Per Click) danışmanlığı, her ikisine birden ise SEM (Search Engine Marketing) denilmektedir.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!