• 1224 WISE
  • 4704 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Bankacılıkta hangi alanlar daha avantajlı?

Bankacılıkta hangi alanlar daha avantajlı?

Bankalarda üç ana grup var:

  1. Şubeler
  2. Teftiş
  3. Genel müdürlük

Genel Müdürlük, halen insanların yoğun olarak tercih ettiği bir alan; ama böyle düşünenlerin birçoğu hata yapıyor. Çünkü genel müdürlükte bir çok departman spesifik olarak bankacılıkla ilgili olmayabilir. Buraya girerseniz çıkmanız çok zor olur ve sevmediğiniz bir işte çalışmak durumunda kalırsınız. O yüzden genel müdürlük saplantınız olmasın. Genel müdürlükteki bir çok bölümden daha iyi olan kurumsal ve ticari şubeler var. Bu şubelerde çalışmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Genel müdürlükte ısrarcıysanız benim tavsiye edeceğim pozisyonlar (finans düşünüyorsanız); hazine, risk yönetimi, nakit yönetimi olabilir.

Teftiş, eskiden popüler bir departmandı. Çünkü buralarda çalışan arkadaşlar 7-8 yıl sonra şubelerde müdür olabiliyordu. Ancak artık cazibesini kaybetti. Kamu bankaları halen teftişten gelenlere önem veriyor olsa da artık bankalar pazarlama odaklı kişilere yöneliyor.

Şubelere gelirsek buralara girdiğinizde kurumsal müşteri temsilcisi ya da ticari müşteri temsilcisi olabilirsiniz. Bir portföyünüz olur ve o portföyün içerisindeki şirketlerin her türlü bankacılık işlemlerini siz yaparsınız. Bu yolla büyük şirketlerle çalışmanın avantajını görür, sektörü yakından takip edersiniz. Birden fazla ürün hakkında malumatınız olur, işin mevduat tarafını, sınırlı da olsa hazine tarafını ve kredi tarafını bilirsiniz.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!