• 1308 WISE
  • 4920 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Bilgi teknolojilerinin gelişiminde bilişim firmaları nasıl bir yol izlemeli?

Bilgi teknolojilerinin gelişiminde bilişim firmaları nasıl bir yol izlemeli?

business-technologyUluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) geçen yıl açıkladığı bir rapora göre bilişim sektöründeki 1 birimlik büyüme Türkiye ekonomisinde 1,8 birimlik büyümeyi tetikliyor. Bu nedenle bilişim firmalarının en önemli hedefi büyümek olmalı. Bu anlamda uluslararası firmalar yaratabilmek ve ihracata odaklanmak gerekiyor. Her firma böyle bir vizyonla yola devam etmeli.

Tabii bu hedefleri koyarken bir taraftan da bazı engelleri ortadan kaldıracak projeler, planlamalar yapmak gerekiyor. Örneğin, Biz Alcatel-Lucent olarak Türk mühendislerini üniversitelerden alıp sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyeye getirmek için yetiştiriyoruz. İlerleyen dönemlerde bu eğitimli mühendislerle yurtdışı müşterilerimize hizmet veriyoruz. Cari açığa da olumlu etkisi olan bu hizmet ihracatı ile sağlanan gelirleri arttırmayı hedefliyoruz.

Küresel arenada rekabet edebilmek için özel sektörün, üniversite ve devletle iş birliğine ihtiyacı var. Çünkü uluslararası piyasadaki rakipler Ar-Ge ve teşvik konularında üniversitelerden ve devletten ciddi anlamda destek alıyorlar. Sektörün büyümesi, gelişmesi için ekonominin büyümesi için muhakkak özel sektör-üniversite-devlet iş birliği gerekiyor.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!