• 1309 WISE
  • 4926 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Bilişim şirketlerinin en önemli problemleri neler?

Bilişim şirketlerinin en önemli problemleri neler?

stock-footage-female-caucasian-tutor-teaching-multi-ethnic-students-online-education-in-it-technology-classBugün üniversiteden mezun olanların teorik anlamda çok eksiği olmasa da pratikte ciddi eksikleri oluyor. Biz de bu arkadaşları işe aldığımızda en az bir yıl onları eğitmek durumunda kalıyoruz.

Tabii onları eğittikten sonra bir de firmada tutma süreci var. Çünkü rakipleriniz de aynı sıkıntıyı çekiyor ve sizin yetiştirdiğiniz insanları kendi firmasına çekmeye çalışabiliyor.

Şirket olarak insan kaynağına çok fazla yatırım yapmak durumda kalıyoruz. Bu yatırımların geri dönüşünü alamadığımız halde yatırımlarımız sürüyor. Biz bu eğitimler sırasında devlet ve üniversitelerle işbirlikleri yürütmeye gayret ediyoruz. Ve bu anlamda bu kurumlardan destek bekliyoruz. TEDEMER gibi Teknik Destek Merkezleri adı altında teşviklerin, Ar-Ge kapsamındaki teşvikler gibi oluşmasını arzuluyoruz.

Ülke olarak Teknik Destek Merkezleri stratejisini orta ve uzun vadede planlayabilirsek, 3 saatlik uçuş mesafesiyle yaklaşık olarak dünyanın 3’te birlik JDBC’ni, yani popülasyonun 4’te birini hedefleyebiliyoruz. Türkiye coğrafi olarak çok merkezi bir yerdedir ve bu alana yatırım yapmamız sektör açısından da pozitiftir. Biz firma olarak buraya yatırımlarımızı daha da arttıracağız. Sektör olarak da beklentimiz bu konulara daha çok önem verilmesidir.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!