• 1238 WISE
  • 4721 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Dijital pazarlamada ilk adım

Dijital pazarlamada ilk adım

Dijital dünya, tüketicilerin tutum ve davranışlarını değiştirdi; o nedenle pazarlama yöntemleri de önemli oranda değişim gösterdi. Bu durumu görmek için geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasındaki farkları irdeleyerek işe koyulabilirsiniz.

Dijital pazarlamanın olmazsa olmazları:

• Pazarlama kurallarını iyi bilmek.
• Dijital dünyadaki başarılı pazarlama modellerini incelemek.
• Sektörün gidişatını sürekli takip etmektir.

Bundan sonra fayda-zarar analizleri yapmaları gerekiyor. Hangi kanalda ne kadar maliyet ortaya çıkacak buna karşılık ne kadar kitleye ulaşılacak ve bu kitleye ne kadar ürün satabilecek aksiyon amaçlıyorsa ne kadar aksiyon sağlayacağı ya da marka imajını güçlendirmek istiyorsa marka imajına ne kadar katkı sağlanacak bunun hesaplamaları yapılmalıdır.

Yapılan bu analizin sonucunda en verimli kanalın seçilmesi kolaylaşır. Daha sonra belirlenen uygun kanalda bir dijital platform oluşturulması gerekiyor. Oluşturulan platformunda dijital pazarlamaya uygun olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. SEO’ya uygun olup olmaması önemli. Twitter hesabında history bölümde olumsuz tweetler olmaması gerekiyor. Öncelikle kaliteli bir alt yapının kurulması önemli bir adımdır.

Ayıca dijital pazarlamada kendinizi nasıl konumlandırmak istediğiniz çok önemli. Rastgele veya genel bir pazarlama yöntemiyle hareket etmemeli; belirli, odaklı ve hedefli bir pazarlama stratejisi benimsemelisiniz. Örneğin, Facebook mecrasında, oranın kullanıcılarına ulaşmak istiyorsanız, stratejinizi ve argümanlarınızı ona göre özelleştirmelisiniz. Veya otomotiv sektörüyle ilgili bir ürünü pazarlama düşünceniz varsa ona uygun mecrayı bulup yine en uygun enstrümanları kullanmak zorundasınız.

 

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!