• 1238 WISE
  • 4721 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Sosyal medyada markalar ve sosyal mağazacılık dönemi

Sosyal medyada markalar ve sosyal mağazacılık dönemi

imagesCA5P62PQTürkiye’de de son bir yıldır şirketler sosyal medyaya ve içeriğe hızla ilgi göstermeye ve henüz fazla miktarda olmasa da bütçe ayırmaya başladılar. Ağırlıklı olarak Facebook tabanlı kampanyalar ve içerik geliştirmenin ön plana çıkmış olduğunu belirtebiliriz. Yalnız bu çerçevede daha alınacak epey yol var.

Firmalar içerik üzerine kafa yormaya başladıkça, giderek “nasıl bir içerik?” sorusu gündeme geliyor. Markalar artık şeffaf olmak zorunda. Tüketicilerin çoğu artık bilinçlendi, bir ürünü veya hizmeti almadan önce internette araştırma, kıyaslama, fiyat taraması yapıyor, ürünler hakkındaki yorumları inceliyor, ölçüyor, biçiyor ve ondan sonra satın alıyor.

Sonrasında edindiği deneyimleri sosyal paylaşım sayfalarında etkileşimde olduğu insanlara duyuruyor. Bu kısımda aklıma hemen büyüklerimizin, ticaretle uğraşanların, kullandıkları söz geliyor.

“On müşteri bir kişi getirir, bir müşteri bin kişi götürür.”

Bu söz çağımız internet dünyasında milyonlara hitap eder duruma geldi. Ve aynı söz, sosyal medyanın ne denli etkili olduğunu net biçimde vurguluyor. Çünkü sosyal medya paylaşım ve içerik döngüsü ile beslenir. Paylaşımlar etkileşimleri tetikler. Etkileşim tetiklendiği zaman doğası gereği tekrar paylaşılır ve sürekli tekrarlandığında etki-tepki sınırsız döngü sağlar. Bu anlamda sosyal medya, markalar için tehlikeli sularda yüzmek gibi büyük riskleri barındıran bir yerdir. Tek kelimenin var ettiğini, tek kelime ile yok ettirebilecek bir alan.

Şirketler sosyal mağazacılık dönemine geçmeye başladı.  Ne de olsa ortalama bir kullanıcı günde 56 dakika Facebook’ ta zaman geçirirken, aynı kullanıcı yemek yemek için 27 dakikasını harcıyor. Böylece, mağaza açacak kişinin Ağrı dağının tepesinde değil, kullanıcının bu kadar çok zamanını geçirdiği yerden ayrılmadan, o mecrada mağaza açması, bu şekilde potansiyeli pozitif olan yere yönelmesi ve daha dikkat çekici duruma gelmesi gerekmektedir.

Livescribe Smart Pens, Diandc Shoes gibi markalar çoktan Facebook mağazalarını açtılar ve ürün satışı yapıyorlar. Aynı zamanda bu ürünleri ‘like’ edebiliyorsunuz. Son olarak Denizbank bir Facebook şubesi açtı ve Facebook üzerinden parasal işlemlere olanak tanıyor.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!