• 1224 WISE
  • 4704 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

İşe alım sürecinde İK yöneticileri neye öncelik verirler?

İşe alım sürecinde İK yöneticileri neye öncelik verirler?

human_resources_pngİşe alım sürecinde, görüştüğümüz adaylar arasında, seçim yaparken, öncelikle adayın kurumun kültürüne uyum sağlayıp sağlayamayacağını anlamak isteriz. Her şirketin kendine özgü bir kültürü vardır. Adaylar ne kadar yetenekli ya da deneyimli olurlarsa olsunlar, eğer şirket kültürüne adapte olamazlarsa istenilen performansı ortaya koymakta güçlük çekerler. O yüzden kurum kültürüne adaptasyon en öncelikli kriterdir. Adayın kurum kültürüne uyumunu ölçmek için, günümüzde pek çok şirket, kurumun temel yetkinliklerine dayalı, yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirmektedir.

İkinci olarak ise iş görüşmesinde adayların iletişim becerilerini ölçeriz. Günümüzde neredeyse tüm pozisyonlar iletişim becerilerini gerekli ve olmazsa olmaz kılıyor. Adayın iletişim becerisi en az, birlikte çalışacağı takım arkadaşlarına uyum sağlayacak kadar yetkin ve yeterli olmalı.

Üçüncü olarak da pozisyonun gerektirdiği özelliklere göre adayı değerlendiririz. İş tanımı ile adayın yetkinliklerini kıyaslayarak adayın, istenilen işe uygun olup olmadığını belirleriz.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!