• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

İşe alımda İK uzmanları en çok nelere dikkat ediyor?

İşe alımda İK uzmanları en çok nelere dikkat ediyor?

İK Danışmanları işe alım değil de seçme yerleştirme yapar. İşe alım için daha çok belli bir firmanın personel açığını yine firma bünyesinde çalışan bir yetkilinin kapatması diyebiliriz. Bu süreç içerisinde adaylarda dikkat ettiğimiz alanları fazlaca detaylandırırsak bu yazıyı okumak sizi biraz sıkabilir. Ben size gerekli temel başlıkları aktarayım da detayları sizin profesyonelliğinize kalsın. Bu başlıklar şunlar:

Güzel hazırlanmış bir CV’niz olsun. Çok uzun olmayan yazılı iş tanımları, tarih aralıkları birbiri ile uyumlu, fotoğrafı genel, düzeni uyumlu bir CV hazırlamalısınız.

Ulaşılabilir olun. Aktif iş arayışında olduğunuz zamanlarda, firma yetkilileri aradığında muhakkak cevap verin veya sizi arayan kişiye geri dönüş yapın. Mobil iletişim çağındayız, e-postalarınıza anlık cevap verin.

Mülakatlara mutlaka katılın. İlanlara başvuru yapıyorsunuz, CV’nizi çevrenize, eşe-dosta gönderiyorsunuz; ama mülakatlara davet edildiğinizde gitmiyorsunuz. Unutmayın bir işe girmek için sizi işe alacak ya da vesile olacak birileri ile yüz yüze görüşmelisiniz. Vaktiniz yok ise müsait olduğunuzda siz bir tarih verin, Vaktinde gidin, kurumsal giyinin, dikkatle dinleyin, pozisyon uygun değilse bile nezaketli olun, teşekkür edin, teşekkür maili gönderin.

Sürecin içerisinde olun. CV’mizi hazırladık, iletişimi kurduk, mülakata da katıldık peki burada bitiyor mu, tabi ki hayır! Bundan sonraki süreçte CV’si de çok yeterli olduğu halde süreç içerisindeki iletişimsizlik ve ihmalkârlık sebebiyle birçok aday elenebiliyor. Bu süreçte ikinci görüşme için size tam olarak uyan ve değiştirme ihtimalinizin çok zor olduğu bir saat belirleyin.

Telefonunuza ulaşılabilir olsun. Siz de cevap verin, e-postalarınızı sık sık takip edin. Tam aksine hiç aramaya da bilirler bu onların haklı olduğu anlamına gelmez, siz arayın sorun, çok da üstelemeyin.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!