• 1238 WISE
  • 4721 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Kariyer planı yaparken nelere dikkat edilmeli?

Kariyer planı yaparken nelere dikkat edilmeli?

İş hayatınızda adımlarınızı atarken herhangi bir  hüsran yaşamamak için kendi döneminizdeki popüler meslekleri tercih ederken dikkatli olmalısınız.

Son yıllarda artan rekabetle birlikte iş bulabilmek zor hale geldi. Bu zorluğa rağmen, iş dünyasına adım atarken ilk işinizde seçici olmalısınız. Bireyler genellikle ilk başladıkları işin çizgisinde ya da buna yakın bir paralellikte bir işle iş yaşamlarına devam ediyorlar. Bu nedenle iş tercihinizi yaparken sevdiğiniz bir meslek üzerine yapmanız sizin ve iş geleceğiniz için oldukça önemlidir.

İş tercihinizde dikkatli olmalı istediğiniz işin üzerine odaklanmalısınız. İş hayatınızda keşkeler olmaması için iş hayatınıza başlamadan önce muhakkak staj yapmalısınız. Çünkü staj yaptığınızda kısmen de olsa o mesleği tanıma fırsatınız oluyor ve o iş üzerine fikirleniz oluşuyor. Hatta her yaz farklı alanlarda staj yaparsanız daha çok meslek grubunu tanır ve sağlıklı bir karar vermiş olursunuz.

İş hayatına atılacaksanız tercihiz, rotanız öncelikle rotanız öncelikle kurumsal şirketler olmalı. Rastgele bir iş tercihinde bulunmayın, olur olmaz yerlerde işe başlamayın, çıtanızı en yüksekte tutun.

Hemen yüksek lisans yapmanızı tavsiye etmiyorum. Önce piyasayı görün sonrasında başladığınız sektörle ilgili bölümlerde yüksek lisans yaparsanız daha avantajlı olursunuz. Erkekler hemen askere gitmeyin önce 1-2 yıl çalışın tecrübeniz olsun.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!