• 1238 WISE
  • 4721 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Marka bilinirliği sağlamada sosyal medyanın rolü

Marka bilinirliği sağlamada sosyal medyanın rolü

Öncelikle bilinirliği artırmak istenen markanın hedef kitlesi doğru belirlenmeli. Ardından doğru hedef kitleye ulaşılacak doğru mecralar (TV, basın, internet, sosyal medya, radyo, in-store, outdoor) belirlenmeli ve bu mecralara özel, markayı tanıtan pazarlama aktiviteleri planlanmalı.

Günümüzde Tükiye’de markaların olmazsa olmaz mecrası bence sosyal medya ve internet. Bu mecra sizi geniş kitlelere ulaşırken aynı zamanda doğru hedefleme yapabilmenizi sağlıyor. Örneğin, Uzmantv’de bebek sağlığı videolarının önüne bebek bezi reklamları verdiğinizde çok büyük ihtimalle doğru hedefi yakalamış oluyorsunuz. Ya da bugün penetrasyon oranı %40’ları aşan Facebook’daki reklamlarınızda yaş, cinsiyet, lokasyon bazlı hedeflemeler yapabiliyorsunuz.

Günümüzde birçok marka sosyal medya sayfalarından hedef kitleleri ile interaktif bir iletişim kurmanın önemini kavramış durumda. Bu iletişimi doğru yürütebildikleri takdirde sadık müşteri hacmini kolaylıkla artırabiliyorlar. Sosyal mecralarda kitle iletişimi yapmak açıkçası bütçesel anlamda da avantajlı.

Özetle, marka bilinirliği sağlamada sosyal medyayı iyi kullanabilirseniz kısa yoldan kendinizi doğru ifade etmiş ve doğru kitlelerle bağ kurmuş olursunuz. Çalışmalarınızın ölçümlenebilir olması da bir artı. Nasıl bir kitleye ne ölçüde ulaştığınızı takip edebilmek, müşterilerinizle ilişkinizi daha kontrollü ve bilinçli bir şekilde geliştirmenizi sağlıyor.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!