• 1238 WISE
  • 4721 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Medya mı? Media mı?

Medya mı? Media mı?

“Yeni medya” denince zihnimizde beliren nedir? Bu soruya cevap vermek için “Medya’ ve “Media” kelimelerini ayrı ayrı ve yaygın algının odağında inceleyelim.

imagesmedia“Medya” dediğimizde, yaygın iletişim araçlarında güncel ve ağırlıklı olarak politik/magazinel/sportif içerikle yayın yapan basın kanalları geliyor. TV ve gazeteler, yazarlar, manşetler… Kelimeye karşılık gelen anlam, kelimeyi taşıyan içerikle belirleniyor.

Yeni söz konusu iletişim araçlarının içinde var olan şeye “medya” diyoruz. Diğer yandan, “medya”nın Latince olan kökeni yani “media” ise farklı bir anlam/algı haritasına sahip. Media kelimesi bir mesajı/içeriği barındıran ortam veya araç manasına geliyor. Yani daha teorik ve kapsayıcı, kavramsal bir anlama da sahip.

Medya ve Media arasındaki fark, notalar ve şarkılar arasındaki farka daha doğrusu ilişkiye benziyor. Bu şekilde düşününce, yeni medyayı sadece Twitter ve internet medyası yani haber portalları ve bloglar olarak gösteren daralmış ifadeye de genişlik kazandırmış oluruz. Bu yorumun sebebi, media ve teknoloji arasındaki bağı kurabilmek içindi. Gerçekten de, içerik konusu bir yana media yani iletişim ortamları ve araçları doğrudan doğruya teknolojinin bir sonucudur ve teknikle göbek bağı taşır.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!