• 1238 WISE
  • 4721 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Osmanlı coğrafyası ile dış ticaret ilişkilerimiz

Osmanlı coğrafyası ile dış ticaret ilişkilerimiz

Uzun bir dönem kendi kabuğunda kalan ve bakışını batıya odaklayan Türkiye 2000’lerden itibaren eski Osmanlı coğrafyasını keşfetmiş bulunuyor.

Orta Asya, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Arap dünyasının ihtiyaçlarını gören, oraya doğru hamle yapan ve oralardan ciddi ilgi-alaka gören bir Türkiye var şimdi.

Osmanlı coğrafyasının bize bakışı çok pozitif, biz de bunu olumlu yönde kullanıyoruz. Son yıllarda çeşitli vesilelerle dünyaya açılan Türk insanına Türkiye devleti de izlediği politika ile eşlik etti. Türk girişimcilerin, STK’ların çabaları ile ivme kazanan dış ticaretimizde son yıllara ilişkilerin geliştiğini, vizeler kalktığı ve birtakım teşvik politikalarının izlendiğini görüyoruz. Özetle gelinen noktada Türk insanı bu coğrafyalarda daha çok bulunur halde gelmiş durumda.

Batıyı bırakmadan doğuya da bakabiliyoruz, doğu ile içli dışı olduk. Örneğin Türkiye’ye çok olumlu bakıyorlar. Her türlü iş yapabiliyoruz. Ortadoğu’nun Amerikası Türkiye denebilir.. Herşey var çünkü.

SVS Telekom olarak biz 25’i aşkın ülke ile iş yapıyoruz. Monoco Telekom, Arap SAT, Katar Telekom vb kurumlarla yaptığımız anlaşmalar gereği onların uydu sistemlerini kuruyoruz. Bunların yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, İran, Irak ve birçok ülkede iş ilişkilerimiz gelişti, giderek artıyor. Mesela ben gittiğim her yerde inanılmaz derece Türk görüyorum. Fuarlarda, kaldığım gezdiğim yerlerde Türkler var. Bizim insanımız dünyaya açılmak istiyor, çok çalışıyor ve fırsatları kovalıyor.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!