• 1238 WISE
  • 4721 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Pazarlamanın kilit adım tüketiciyi tanımak

Pazarlamanın kilit adım tüketiciyi tanımak

Pre-budget-report-Public--001Pazarlamacıysanız tüketicinizi iyi tanıyor olmanız, tüketicinizin ne zaman yatıp ne zaman kalktığını, alışveriş alışkanlıklarını, ruh yapılarını çok iyi biliyor olmanız gerekiyor.

Bu değindiklerimizle ilgili pro-metodlar var. Bu pro-metodlar dışında ev ziyaretleri, aile ziyaretleri, gerektiğinde ailelerle bir dönem yaşayarak, onları tanımak, tüketim alışkanlıklarını gözlemlemek, tüketiciye kendinizi tanıtmak, onlara siz pazarlamacıların da kendileri gibi insan olduğunuzu göstermek önemlidir. PepsiCo olarak bizler bu şekilde çalışıyoruz. Bu hassasiyeti göstermeden işinizin nabzını tutamazsınız.

Yalnızca Excel tablosu üzerinden tüketiciye ulaşmak, tüketicinizi tanımak oldukça zordur. Pazarlama bu sebeplerden dolayı insan dokunuşunun olmazsa olmaz olduğu bölümlerden biridir.

Pazarlamanın yanında satışa baktığımızda yine aynı tabloyu görüyoruz. Burada da müşteriyi çok iyi tanıyor olmanız aynı zamanda Türkiye’de de olduğu gibi, işin yüzde 60-75’i geleneksel pazardan giden bir ülkede asıl pazarlamacınız, bakkal amcanın dilini, çok iyi konuşuyor olmanız oldukça önemlidir.

 

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!