• 1238 WISE
  • 4721 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Petrokimya’nın kaderini Ar-Ge değiştirecek

Petrokimya’nın kaderini Ar-Ge değiştirecek

Petkim, 50’yi aşan petrokimyasal ürün yelpazesiyle bugün Türk sanayisinde en önemli hammadde üreticilerinden biri durumunda. Petkim ‘in ürettiği hammaddelerden plastikler ve sentetik kauçuklar; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj sektörlerinin önemli girdileridir. Sentetik elyaflar ise tekstil sektöründe kullanılmaktadır. Ayrıca, ilaç, boya, deterjan, kozmetik gibi birçok sanayi için girdi üretilmektedir.

2008 tarihinde özelleştirilmesi tamamlanan Petkim’in yüzde 51’lik hissesini SOCAR & Turcas Enerji A.Ş. 2 milyar 40 milyon dolara satın alarak Türk enerji piyasasına güçlü bir giriş yapmıştı. Bugüne kadar Petkim’e 300 milyon dolar ilave yatırım yapan SOCAR Grubu, petro-kimya alanında 7 milyar dolar daha yatırım yapmayı planlıyor. Bu yatırımlarla 2023 yılına kadar Aliağa Yarımadasını dünyanın ve Türkiye’nin en önemli petrokimya merkezlerinden biri yapmayı hedefliyor.

Yüksek maliyetle kar marjı düşük ürünlerin üretilebilmesi sektörün daralmasına neden oluyor. Bu daralmayı kırabilmenin yolu da AR-GE’den geçiyor. Bu amaçla hareket eden Petkim kendi bünyesinde bulunan laboratuarların yanı sıra üniversitelerle de iş birliği kurarak bu alanda yatırımlarını arttırıyor. Petkim sayesinde belli bir know how oluştu; ama bu yeterli değil. Türkiye’de 2-3 tane petrokimya tesisi olması gerekiyor.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!