• 1224 WISE
  • 4704 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Rekabet gücünü arttırmada IT’nin önemi

Rekabet gücünü arttırmada IT’nin önemi

Blue globe on the digital technology backgroundRekabette farklılaşmayı sağlayabilen firmalar her zaman başarılı olmuştur. Özellikle kriz dönemlerinde büyüme sağlayabilen firmalar hızlı hareket edebilmeleri ve hızlı karar alabilmeleri sayesinde rekabet gücünü koruyabiliyorlar.

Bir firmanın doğru zamanda doru kararı verebilmesi çok önemli; ama bunu uygulayabilmesi daha da önemli. Bunun için de dinamik bir alt yapıya sahip olmak gerekiyor. Sadece yönetim ve organizasyon yapısı ya da IT altyapısı olarak değil bunları bir bütün olarak görmeyi sağlayabilirsek başarılı olabiliriz. Tabii bu boyutta düşünebilmek için yönetim ve organizasyon yapısının profesyonel olması ve IT altyapısının güçlendirilmesi lazım.

Bir firmanın rekabet gücünü arttırabilmesi için dinamik ve güçlü bir IT alt yapısı kurması gerekiyor. Çünkü IT firmanın tüm süreçlerine etki edebiliyor. IT alt yapısını dinamik hale getirmenin de iki yolu var. Bunlardan ilki; istihdam edilen profesyonel insan kaynağının kullanacağı yazılım ve donanım yatırımıdır. Bunu yapan firmalar hızlı değişen koşullara uygun, dinamik hareket edebiliyor. Ancak bu birinci yöntemde ciddi bir maliyete katlanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da bütçenizi sarsabilir.

İkinci yol ise bu yatırımları hizmet olarak almak. Böyle bir yapıya girdiğiniz zaman kira öder gibi hazır bir sistemi kullanabiliyorsunuz. Hatta değişim durumlarda bu hizmeti durdurup yeni bir hizmet almanız çok daha kolay hale geliyor. Bunun yanında ciddi bir mali yükün altına girmeden firmayı dinamik bir yapıya kavuşturabiliyorsunuz.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!