• 1238 WISE
  • 4721 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

SEO nedir ve nasıl yapılır?

SEO nedir ve nasıl yapılır?

SEO (Search Engine Optimisation) arama motoru optimizasyonu, yani arama motorlarının doğal sonuçlarında yükselmek için yapılacak tüm iyileştirme çalışmaları anlamına gelmektedir. SEO’nun ilk adımı, arama motorlarına uygun bir web sitesi tasarlamaktır.

İkinci adımı ise bu web sitesinin arama motorlarında yeterli ve uygun biçimde link örgüsü olması ve link popülaritesinin arttırılmasıdır. Bu iki adıma site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon denilmektedir. İyi bir SEO uzmanı, web sitesinin tasarımı, içeriği, içeriğin sunumu ve bu içeriğin internette yayılımı konularının tümüne hâkim olmalı ve bu aşamaları başarı ile yapmalıdır. SEO, çoğunlukla kalıcı bir etkiye sahiptir ve uzun dönemli bir yatırımdır.

Doğal sonuçlarda üst sıralarda bulunmak tamamen arama motorunun algoritmasına bağlı olduğundan, bu algoritmalarda değişimlerden ve rakiplerin sitelerindeki değişikliklerden etkilenir. Bu sebeple rekabetçi ve dinamik bir alandır. Bu sebeple, SEO yapılarak belli anahtar kelimelerde başarı sağlansa da bu başarının garantisi verilemez.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!