• 1238 WISE
  • 4721 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Sosyal davranış ve protokol kurallarının önemi

Sosyal davranış ve protokol kurallarının önemi

Ülkemizde yöneticiler, protokol kurallarıyla sosyal davranış kurallarını birbirine karıştırıyorlar. Türkiye’de kamusal alanda kamu görevlilerinin resmi biçimleri mevzuat ile bireylerin sosyal hayattaki davranışları da örf ve adet denilen gayri resmi, sosyal kurallar ile düzenlenmiştir. Eğitim için gittiğim yerlerde genel müdürlere konuşma eğitimi verirken görüyorum ki davranış kurallarında ciddi sıkıntılar var. Oysa makamı temsil eden kişilerin, o makamı temsil edecek davranışlarda bulunması bekleniyor. Uygunsuz davranışlar bir takım protokol krizlerine sebep oluyor. O nedenle bunları birbirinden ayırmak gerekiyor.

Bu kuralların amacı; bireysel, kurumsal ve ulusal onuru saygınlığı korumaktır. Kamusal hayatta protokol ve sosyal davranış kurallarını bilmek insana güven verir; saygınlık kazandırır. Bu kurallara uyan kişiler, iş hayatında ve sosyal hayatta hemen fark edilir.

Bir yöneticinin sosyal hayatta niteliği, değeri kıyafetiyle; nezaketi, zarafeti davranışlarıyla; bilgisi, kültürü konuşmasıyla ve görgüsü yemesi içmesiyle ortaya çıkar

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!