• 1238 WISE
  • 4721 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Sosyal medyada markalar nasıl var olmalı? Stratejik olarak nelere dikkat edilmeli?

Sosyal medyada markalar nasıl var olmalı? Stratejik olarak nelere dikkat edilmeli?

Sosyal medya henüz markalar için çok yeni mecra olması sebebiyle halen birçok şey deneme/yanılma safhasından geçmek durumunda.

Sosyal ağ kullanıcısına zamanını geçirirken takip ettiği markaları nasıl sevdirebiliriz? Kullanıcı marka ile kendini özdeşleştirebilen ve reklamlarla dolu olan sosyal ağlarda sıkılarak dolaşan kişidir.

Çoğu marka reklamlarıyla, indirim kampanyalarıyla, sürekli yeni haberlerin paylaşılmasıyla takipçisini neredeyse ‘takip etmemeye’ zorlar durumda.

Markaların yapmış olduğu indirim, kampanyalar, yeni haberler insanların ilgisini çekmemekte. Anlık paylaşımların yoğunluğunun azaltılmış olması, kısa sürede okuyup ya da görseline bakıp geçmesi ile takipçinin algısını yakalayabilmek çok önemli. Ben, sosyal medyadaki reklam yoğunluğunu annenin çocuğuna gösterdiği ilgiye benzetiyorum. Çoğumuz annemizin yoğun ilgisinden sıkılırız ve kaçış ararız. Sosyal medya takipçileri de markaların yoğun empozesinden sıkılır ve bu da takipçi kaybına veya ilgisizliğine neden olur.

O halde marka sosyal medyada neler yapmalı?

Yeni medyanın sosyolojik boyutu pazarlama dünyasını da cezbediyor. Marka için sosyal medya kanalını etkili kullanmak çok önemli. Sokağa inip hitap ettiği kitleyi tanımalı ve davranış şekillerini çok iyi gözlemlemeli. Trendlerini, algılarını saptayabilmeli, yeni söylemleri ile kullanıcıları etkileşime teşvik ettirebilmeli. Takipçi neden bir markayı takip etsin? Neden beğensin? Paylaştıklarınızı neden önemsesin? Tüm bunlar için bir neden gerekiyor. İyi bir sosyal medya pazarlamasının yolu apaçık sosyolojiden geçiyor.

Hedef kitlenin önemi ve stratejisi

Hedef kitle arasında olup onlara hitap edebilmek için onlardan biri olmalısınız. Moliere diyor ki: “En çok hoşumuza giden insan, kendimize benzettiğimiz insandır.”

Marka takibinde çok takipçi olması önemli değildir. Önemli olan takip edilen markadaki etkileşimdir. Bu durumda yaş grubu, mesleği, cinsiyeti, siyasi görüşü, lokasyonu vb kriterlerin belirlenmesi ile doğru kitle yakalanır, doğru sonucu doğurur.

Sosyal medyada marka yönetimi yapan ve takipçi sayısı ile en doğru etkileşimi yakalayan bir kişiden bahsetmek isterim: Facebook Türkiye ile ilk tanıştığı zamanlarda kendi ismiyle fan sayfası açan ve paylaştığı içeriklerle facebook fenomeni olarak nitelendirdiğim Kemal EKŞİOĞLU. İlgi çekici içerikleri, paylaştığı içeriklerde ilk olmasıyla takipçilerini kendine bağlamasındaki en önemli faktör, onları çok iyi tanıması ve o bilince sahip biri olmasıdır. Algılarında viral etki yaratacak kısa süreli videoları, bir anda okuyup düşünmenize değil, okuduğunuz an tebessüm ettirecek metinleri, ilk bakışta dikkat çekici görsel paylaşımlarıyla bu başarıyı yakalamıştır. Facebook tarafından kapatılan onca sayfasına rağmen ismi ile açtığı her yeni sayfasında takipçileri onu bulmuştur.

Markanızın güvenilirliği ve samimiyeti

İnternette ve sosyal ağlarda güven çok çok önemli. Sadece bir monitör ve klavye üzerinden, samimiyeti sorgulanacak soğuk bir ortam üzerinden iletişim kurulduğundan dolayı kullanıcılara mümkün olunabildiği kadar sıcak ve ilgili davranmak gerekmekte.

Çoğu markanın sosyal ağ sayfalarında çok gözlemlenen içerik ve ileti paylaşımlarında ya kurumsal yazı ya da ürünlerin fiyatları belirtilir. Bu paylaşımlar samimi olmayıp, özensiz ve emeksiz hazırlanıyor ki çoğu özel görsel tasarım kullanmadan var olanı paylaşıyor. Markalar, sosyal ağları markanın imkânlarını paylaşmaktan daha ziyade insanlarda marka algısını oluşturabilmek için kullanmalı. Fiyatını, kampanyasını doğrudan vererek antipatik olmaktansa takipçilerin algısını yakalayıp çekicilik sağlayarak, markanın bir ürünü yerine markanın tüm ürünlerinin incelenmesini sağlamış olmaz mıyız?

Bunların en önemli tamamlayıcısı ve süre gelirliğini sağlamak, insanlardaki önemsenme duygularını hissettirebilmek için de paylaşımlardan sonra takibini de sağlamak, kullanıcıların sorun/sorularını içten ve samimi cevaplandırarak karşılarında bir muhatabın var olduğunu, yaptıkları ve söylediklerinin boşa gitmediğini göstermek gerekli. Samimiyet, güven duygusu bilinirlik artırmanın temelidir.

Var olanı kaybetmemek

Sosyal ağ üzerinde sürekli yeni kitlelere ulaşmaya odaklanırsanız var olan takipçilerinizi de kaybedebilirsiniz. Belli bir takipçiye ulaştıktan sonra bırakın tanıtımınızı kullanıcılarınız yapsın. Bunu da nasıl sağlarız? Siz kaliteli içeriğinizi hazırlayın, takipçilerinize hitap edip, onları anlayıp keyif almalarını sağladığınızda takipçilerinizin etkileşimi hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!