• 1238 WISE
  • 4721 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Türkiye’de ilaç sektörünün hâkimi yabancı şirketler

Türkiye’de ilaç sektörünün hâkimi yabancı şirketler

Küresel çapta faaliyet gösteren ilaç şirketlerinin bazıları 50 yılı aşkın hatta 100 yıla yakın bir süredir Türkiye’de üretim yapıyor. 2006’dan bu yana 13 ilaç şirketi daha yabancılara devredildi. Bazıları ise son yıllarda birleşme yoluyla doğrudan Türkiye ilaç sektörüne girdi. Bu şirketlerin Türkiye’de yatırımlarını arttırmalarının en önemli sebebi 2008 krizidir. Bu kriz nedeniyle Avrupa’da büyüme olanağı bulamayan firmalar Türkiye’ye yöneldi ve ilaç sektöründe yabancı şirketlerin ağırlığı arttı. Hemen hemen 25 bin kişiye istihdam sağlayan sektördeki 42 üretim tesisinin 14’ü uluslararası şirketlere ait.

Yabancı yatırımcıların artmasıyla birlikte devlet bu alanda çeşitli önlemler almaya başladı. Kalite denetimlerine ağırlık verildi. Türkiye’de satılmak istenen ilacın belirli kalite standartlarında olması gerekiyor. Eskiden EU ve EPA onayı alan tesislerde üretilmiş bütün ilaçlar ülkemizde satılabiliyordu, fakat artık Sağlık Bakanlığı onayı olmadan satılamıyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı yerli firmaların rekabet gücünü arttırmak için bu firmalara ruhsat alımında ve AR-GE çalışmalarında önemli destekler veriyor.

Türkiye pazar payında Novartis veya Bayer ile rekabet etmek çok kolay değil, ama zamanla, yine devlet desteğiyle yerli firmaların daha iyi konumlara gelebileceğini düşünüyorum.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!