• 1238 WISE
  • 4718 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Yeteneklere ulaşmanın yolları

Yeteneklere ulaşmanın yolları

37324369_1İnsan kaynakları tarafında birtakım bilgiler, performans değerlendirme sistemleriyle, proje bazlı sistemlerle birtakım kaynaklar oluşturursunuz. Organizasyon içerisinde ihtiyaç oluştuğu anda o pozisyona alınacak kişiyi hangi kaynaktan tedarik edeceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Bu noktada iç kaynaklar ve dış kaynakları kullanırız.

İç kaynaklar: iç kaynakta sizi besleyen birtakım yöntemler var. Bunlardan bir tanesi performans değerlendirme sistemleri veya şirkette yetenek havuzu dediğimiz bir havuz var ise keza bu da kullanacağınız alanlardan bir tanesidir. Son dönemlerde şirketler yetkinlik denen bir kavramı işin içersine kattı. Yetkinlik özetle bir işi yapış biçiminizdir. Şirketler çalışanlarının yetkinliklerini tanımlama yoluna gittiler. Bu sayede çalışanlarını yetkinliklerine uygun pozisyonlara getirmeyi kolaylaştırdı. Eğer ihtiyacı organizasyon içerisinde bulamıyorsanız dış kaynaklara başvurmalısınız.

Dış kaynaklar: İlanlar(gazete, portallar…) günümüzde ciddi anlamda kullanıyor. Özellikle kariyer siteleri en büyük oyuncular olarak gözüküyor, İK yöneticileri için önemli veri girişi sağlıyor; ama özellikle orta ve üst düzey pozisyonlar için sosyal ağlar daha fazla avantaj sağlıyor.

Sosyal ağlar, nerdeyse headhunter firmaları kadar yararlı olabiliyor. Bu nedenle de şirketler bu ağları kullanıyor. Kurumsal firmalar özellikle linkedin’i kullanıyor ayrıca referans araştırmasında güzel bir kaynak haline dönüşüyor. İlanlarınızı yayınlayabiliyorsunuz. İstediğiniz özelliklere göre aramalar gerçekleştirip doğru kişilere, çok spesifik alanlar da olsa o kişilere ulaşma şansınız oluyor. Rakibinize direk ulaşma şansınız oluyor. Ciddi avantajlar sağlayan böyle bir kaynağın gelecekte daha da fazla kullanılacağını tahmin etmek zor değil.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!