• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

African Business Life Uzman Editörü Hakan Kaleli, Afrika’ya açılmak isteyen firmaların nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini Wise TV’ye anlattı.

Firmaların Afrika’ya  bugüne kadar yapmış oldukları piyasa araştırmalarında çok ciddi hatalar olduğunu dile getiren Kaleli sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bir Firma Afrika’ya gidip, birkaç araştırma sonunda doğru bir pazar olduğuna ikna olup hemen showroom’unu açabiliyor, ofisini tutuyor, mallarını götürüyor. Fakat bir yılın sonunda minimumda 200- 250 bin dolar gibi bir parayı harcıyor ve başarısız olarak geri dönüyor. Biz diyoruz ki bunu yapmayın. öncelikle sağlıklı bir piyasa araştırması yapın. Biz şöyle bir kolaylık sağladık. Örneğin; Bir firmaya 9 metrekare bir stand verdiğimizde, bunun elektiriği, suyu, genel gideri, personel gideri, teknik elemanı tamamı bize ait oluyor. Buradan malların götürülmesi, gümrükleme işlemleri her şey bu fiyatın içinde oluyor. Yani firma bir yıl boyunca harcadığı bu bedelin dışında başka hiçbir harcama yapmıyor. Profesyonel kurduğumuz bir pazarlama firması da bu showroom ile gelen taleplerin satışını gerçekleştiriyor. Firma şunu görüyor, bir yıl içerisinde ürünlerine herhangi bir talep gelmiş ise istedikleri gibi kendi yatırımlarını yapabiliyorlar. Ama önce bir yıllık sağlam bir piyasa araştırmasını görmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!