• 1225 WISE
  • 4704 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

NoviCor Technology Partners Kurucu Ortaklarından Özerk Şener, ar-ge fon desteği almak isteyen firmalar için önemli tavsiyelerde bulundu.

Özerk Şener; “Ar-ge fonları ya da ar-ge mekanizmaları konusunda danışmanlık almak kurumlar için bir zorunluluk değil. Kurumların inhouse olarak kendi içlerinde de yapabilecekleri bir konu ve süreç. Ancak bu bir tercih ve bu konuda danışmanlık almak kurumlara farklı noktalarda ciddi rekabet avantajı getirebiliyor. Bu işi yapan birisi olarak aklıma 3 tane temel avantaj geliyor.

Bunlar, birincisi Ar-ge ile ilgili mekanizmalar sabit mekanizmalar değil, zaman zaman bizim bile takip ederken zorlandığımız kadar aktif çünkü burada ulusal ve uluslararası mekanizmalardan bahsediyoruz ve bu mekanizmalar oldukça dinamik. Her ay yeni fon çağrıları çıkıyor ve dolayısıyla bu çağrıların takibi anlamında bence bir danışmanla çalışıyor olmak faydalı.  İkincisi, projelerin kurgulanması. Inhouse çalışmalarda kurumlar genelde kendi alanlarında kendi merceklerinden bakıyorlar. Ancak genel olarak baktığımızda fon sağlayan kurumların buradaki beklentileri zamanla gelişiyor, yükseliyor ve artıyor. Bir danışmanla çalıştığınızda bu danışmanlar, aynı kurumun kendi içinde yaptığı projelere göre yüzlerce daha fazla proje görüyor dolayısıyla bilginin değil bu bilginin işlenme sürecinin çok daha kritik olduğu günümüzde danışmanların tecrübelerinden, bu alandaki takiplerinden yararlanmakta fayda görüyorum. Üçüncüsü, Ar-ge fonları dediğiniz zaman aynı zamanda direk olarak finansla ilgili bir konudan bahsediyoruz. Finansla ilgili bir konuyu kurum içinde bambaşka işlerle de ilgilenen içsel bir operasyon yerine, dışarıda belirli hedefler doğrultusunda çalışan outsource bir operasyona devretmek kurumlar açısından daha verimli oluyor diyebiliriz.”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!