• 1308 WISE
  • 4920 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ
Wise TV’ye konuşan Zenium Türkiye Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, bankacılık sektörü ve doğru veri merkezi seçimine ilişkin bilgiler verdi.
Bankaların veri merkezi seçiminde dikkat etmesi gereken noktalara değinen Güreşcier, “Bankalarımızda diğer sektörlerle kıyasladığımızda oldukça bilinçli ekipler var. Biz Zenium Türkiye olarak pek çok saygıdeğer banka halinde temas hallindeyiz. Bunlardan bir kısmı ana veri merkezi yatırımı yapmaya başlamış ya da kararını almışlarsa da gündeminde aktif aktif iki veri merkezi olan bankalar ikinci aktif olarak ya da olağanüstü durum merkezi alternatifi olarak bizleri değerlendiriyorlar. Bu çerçevede zaten aslında bizim tavsiye ettiğimiz pek çok konuya dikkat ettiklerini düşünüyoruz. Veri merkezinin altyapısı, yedekliliği, deprem güvenliği, fiziksel güvenlik, uçuş koridorlarından uzaklığı, ulaşımın kolay olması ama bir taraftan korunaklı ve izoleli bir bölgede olması gibi, enerji altyapısının yeterliliği gibi, veri salonlarının onların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanabildiği esnek bir iş modeli gibi pek çok kritere dikkat etmelerini öneriyoruz ki bunları zaten büyük ölçüde de yapıyorlar” dedi.
Istanbul One’ın bankalar tarafından kullanılması tüm bankaları Zenium Türkiye’ye davet eden Güreşcier, bankalara data center alanında ne yönde çözümler sunduklarını şu sözlerle ifade etti: “Türkiye’deki regülasyonlardan ötürü kendi ana veri merkezlerini yapmayı tercih ediyor olabilirler. Ama bu bizi ikinci aktif veri merkezi veya olağan üstü durum eri merkezi olarak kullanmalarına engel değil. Bu anlamda hatta kendi veri merkezlerini inşa ederken uzun süreçlerden geçecekler bu da aşikar. Ancak biz burada hazırız ve işlerini kolaylaştırmak adına buradayız.”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!