• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

PWC Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Hizmetleri Lideri A. Burak Sadıç ile bireyler ve kurumların giderek daha fazla kullandığı bulut bilişim hizmetlerinin detaylarını konuştuk.

Bulut Bilişim teknolojisinin hayatımızın bir parçası haline geldiğini söyleyen A. Burak Sadıç, “Gerek ev kullanıcıları olarak gerek kurumsal kullanıcı olarak bulut bilişimi bırakma şansımız yok. Fakat bulut bilişimi kullanmaya başladığımız noktalarda da tüm kaygılardan kurtulduğumuz anlamına gelmiyor. Biz her ne kadar bilgilerimizi buluta göndermiş ve bunların yönetilmesinden kurtulmuş olsak da bu bilginin sahibi biziz. Bu nedenle bilgilerimizin korunması için gerekli önlemleri almak zorundayız” dedi.

Bulut hizmeti alan firmaların dikkat etmesi gereken ilk konunun sözleşme yönetimi olduğunu ifade eden Sadıç şunları söyledi:

“Buradaki ilk noktalardan biri sözleşme yönetimidir. Çünkü buluta taşıdığımız bilgiler bize ait ve bundan dolayı bulut bilişim hizmet sağlayıcılarla bir sözleşme yaparak kendimizi güvenceye almamız gerekiyor. Tamam şu anda bir servis sağlayıcısı kullanıyoruz ama yarın o servis sağlayıcısını kullanacağımızın bir garantisi yok. Onlar hizmet alanlarını değiştirebilirler ya da biz hizmet sağlayıcımızı değiştirmek isteyebiliriz. Bu noktada bilginin taşınabilirliği de çok önem kazanıyor. Bulut bilişim eşittir paylaşımlı bilgi.”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!