• 1238 WISE
  • 4717 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Doğuş Elektrik Sistem Tasarım Yöneticisi Dr. Kerim Algu Çakır, Doğuş Elektrik olarak baştan sona data center kurulumu ve tasarımını nasıl gerçekleştirdiklerini Wise TV aracılığı ile anlattı.

Data center kurulumunda en önemli kuralın tasarım kriterlerinin belirlenmesi olduğuna vurgu yapan Çakır: “Data center kurulumunda ilk önce servis seviyelerinin belirlenmesi lazım kime ve nasıl bir servis verileceği. Bu servis tipi belirlendikten sonra en önemli kural bunun tasarım kriterlerinin oluşturulması. Bunda da uluslararası standartlardan en önemlisi Tier standartları. Tier 1, 2, 3 ve 4 kategoride standartlar ver. Bunlardan en çok kullanılan Data Center için 3 ve 4. 3’te performans kriteri %99.9 uptime amaçlanır. Burada esas amaçlanan şeylerden biri de planlı çalışmalarda kesintisizlik hedeflenmesidir. Tier 4’te ise uptime biraz büyüyor. Bu süre yaklaşık olarak 1 saatin altında minimum kesinti hesaplanmasıdır. Burada ise en önemli konu herhangi bir arıza durumunda kesintisizlik hedeflenir” dedi.

Tasarım kriterlerinin belirlenmesinin ardından data center kurulumunda konsept dizaynın büyük rol oynadığının altını çizen Çakır: “Bu kriterler oluşturulduktan sonra artık tasarıma geçebilirsiniz. Tasarıma geçerken en önemli konu konsept dizayndır. Konsept dizayn bir anlamda büyük resmi görmek demektir. Burada binanın yapısal vaziyet yerleşim planları, network odalarının yerleşim planlanması, UPS ve elektrik odalarının yerleşim planlanması, yangın sistemlerinin planlanması gibi ana konular planlanır. Ve bundan sonra en önemli konu bunun workshopla müşteri ile paylaşılması ve değerlendirilmesinden ibarettir. Bu çok yanıltıcı bir noktadır. Çünkü workshoplarda müşterinin uzun vadeli IT stratejileri masaya konularak buna göre dizayn değerlendirilir ve gerekli düzeltmeler yapılır. Zaman içinde kapasite artışları dikkate alınır, teknoloji değişimleri dikkate alınır. Bunların hepsi bittikten sonra artık detaylı dizayna geçilir. En önemli konulardan biri yük dağılımları, kullanılacak jeneratör tipleri, UPS sistemleri seçilir. Yangın sistemlerinin hangi gazlı sistemler olduğuna karar verilir. Network altyapısı ve network üreticileri belirlenir. Burada teknik şartnameyi oluşturacak bilgiler ortaya çıkmış olur ve tasarım süreci burada sona erer” şeklinde konuştu.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!