• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Epkom Elektrik Mühendisi Murat Silsüpür, data center’larda enerji yönetimini Wise TV’ye anlattı.

Enerji yönetimini, enerjinin akıllı ve verimli şekilde kullanılması neticesinde rekabet edilebilir pozisyonlar yaratmak şeklinde tanımlayan Silsüpür: “Enerji yönetimi anlamında endüstrinin değişik sektörlerinde tecrübemiz var. Bu tecrübelerimizi data center üzerinde nasıl uygulayabileceğimiz hakkında bir kaç yıldır araştırmalar yaptık ve buna uygun da bir çözümleme geliştirdik. Özellikle data center’larda enerji yönetimi enerjinin alındığı ortak bir bağlantı noktalardan başlıyor ve bu Avrupa’da da geçerli standartlar çerçevesinde yapılıyor.
EN50600 standardı var EN50600-2-2 bu standart data center’larda veri merkezlerinde güç kalitesi ve enerji yönetimiyle ilgili ölçüm noktalarını tanımlar. Biz EPKOM olarak öncelikle hangi ölçüm noktasından ne tarz ürünler kullanabiliriz, bunları netleştirdik. Temsilciliğini yaptığımız  bir Alman firmamız var. Bu firmamız üzerinden hangi ölçüm noktasında hangi cihazları kullanacağımıza karar veriyoruz. Enerji yönetiminde en temel kriter ölçüm yapmaktır. Bir şeyi ölçtüğünüz taktirde enerji yönetimini sağlayabilirsiniz. Enerji yönetiminin devamında da enerji verimliliğini sağlayabilirsiniz” dedi.

Enerji verimliliğine de değinen Silsüpür  konuşmasına şu şekilde devam etti: “Data center’larda enerjinin en çok tüketildiği konulardan biri, sunucu kısımları birde data center’lar için hayati öneme sahip olan soğutma sistemleridir bunlar enerjiyi en yoğun kullanan gruplardır. Biz enerji yönetim, donanım ve çözümlerimizle birlikte, enerjinin tüketildiği her bir noktaya ilişkin bütün şeffaflığı sağlıyoruz. Bunun devamında enerjiye ilişkin bütün yönetim neticesinde verimliliği arttırılabilir noktaların neler olduğunu çıkartabiliriz. Enerjinin alındığı dağıtım şirketinin bağlantı noktasından, enerjinin tüketildiği en uç nokta olan sunuculara, server’lara kadar enerjinin her türlü verisini takip edip toplayıp bunları da data center işletmecilerinde değişik kalite göstergeleri var bunlar üzerinden işletmecilere net verileri sağlayarak verimliliği hakkında, işlettikleri data center’lar hakkında bilgiler sunabiliyoruz.”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!