• 1309 WISE
  • 4926 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

EMS Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Balo, ERP alanında firmaların ihtiyaçlarının ne yönde değiştiğini Wise TV’ye anlattı.

ERP çözümünde şuanda en önemli ihtiyacın ERP’lerin mobil platforma taşınması olduğunu belirten Balo, Türkiye’deki ERP pazarını iki temel parçaya ayırarak bunların yerli ve yabancı ERP üreticileri olduğunu söyledi.

Balo, “Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmeler işlemlerini yerli ERP ürünleriyle halledebiliyorken, büyük ölçekli firmalar genellikle yabancı ERP ürünlerini tercih ediyorlar. Burada da ERP’lerin firmalara göre özelleştirilmesi çok önemli rol alıyor. Yerli ERP’lerde maalesef  birçoğunda firmalara göre özelleştirme ve özel yazılım geliştirme hizmetleri sunulamıyor. OCTOPOD ve EMS yazılım buradaki açıktan ortaya çıkmış bir yerli ERP üreticisinin implementasyonunu yapan firmamız, burada çıkan eksiklikler sebebiyle özel yazılım geliştirme ihtiyacı için yazılım ekibi kurduk. Yazılım ekibinde yaşadığımız problemler, yazılım geliştirme işlemlerinin çok uzun sürmesi, ERP’lerin müşteri implementasyonunda yaşanan sorunları da ortadan kaldırmak için bu sektöre bir çözüm üretmemiz lazım dedik ve OCTOPOD’le yola çıktık. Küçük işletmeler yerli ERP’lerle işlerini halledebilseler bile ERP kullanımında verimlilik %65’in üzerine çıkamıyor. Çünkü hazırlanan paket ürünler her firmaya özelleştirilemiyor. Firmalara özelleştirmek gerektiğinde de mutlaka bunu bir özel yazılımla desteklemek gerekiyor. Mobil platforma taşımak için bir özel yazılım yapmak gerekiyor” diyerek özellikle implementasyonda yaşanan sorunlara ve mobil çözümlere değindi.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!