• 1205 WISE
  • 4659 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

2016 yılı sonunda, Türk gümrük mevzuatının gümrük prosedürlerini ve yükümlülüklerini yerine getiren güvenilir firmalara sağladığı kolaylıklar alanında önemli gelişmeler yaşanacak.

Eski sistem ile yeni sistem arasındaki temel farklılıkları wise.tv ekranlarına değerlendiren Faris Kılıç yeni sistemin (Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü) uluslararası geçerlilikte oluğunu açıklayarak sözlerine şu şekilde devam etti;
“Onaylanmış kişi statü belgesi yerel bir sistemdi, bize aitti. Yetkilendirilmiş yükümlü statüsü ise uluslararası bir sistem. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; karşılıklı tanıma olması gerekiyor. Yani bizi bu belge kapsamında ne kadar ülke tanırsa, bu belge o kadar daha değerli, işlevsel hale gelecektir. Şuan sadece Türkiye ile Güney Kore arasında serbest ticaret anlaşması kapsamında karşılıklı tanınırlık var. Avrupa Birliğine baktığımızda Avrupa’daki ülkelerin birçok ülke ile anlaşması var, yani o ülkelerde daha yaygın. Bizde şuanda bir tane. Beklentimiz o ki bizde de zaman içerisinde daha fazla ülke ile karşılıklı olarak tanınırız ve bizim ihracatçımız buradan diyelim ki Amerika’ya mal gönderdiğinde hangi kolaylıklardan faydalanıyorsa orada da o kolaylıklardan faydalanacaktır.”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!