• 1309 WISE
  • 4926 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Mobil kullanımın artmasıyla beraber şirketlere ait önemli bilgiler daha çok tehlike arz etmeye başladı. Siber saldırılar aynı oranda artış gösterdi. Peki siber saldırılara yönelik ne gibi önemler alınabilir?

Mobil kullanım gün geçtikçe insan hayatının her bir köşesine yerleşmeye devam ediyor. Kullanımların artmasıyla beraber içerik bilgilerinin gizliliği ve öneminde ki artışa eş değer olarak hackerlarında ilgisi bu yönde artış gösteriyor. Bilgi Güvenliği Uzmanı Murat Göçe bu tehlikeler karşında mobil güvenlik önemlerininde artış gösterdiğini söyledi.

Günümüzde giderek mobilleşen bir bilgi sistemi oluşmaya başladığını dile getiren Göçe devlet kurumlarının bilgilerine dahi taşınabilir cihazlardan ulaşılabildiğini belirtti. Bu durum karşısındaki büyük tehlikeyi Avrupa’ da yaşanan bir örnekle açıkladı Göçe “Avrupa da şuan ismini hatırlayamadığım bir banka CEO’sunun netbook’unu parkta unutmasıyla batma noktasına geldi. Yani CEO’nun bütün bilgileri netbook’undaydı ve parkta unuttu bu bilgilerin tamamı hackerın eline geçti. Yani taşınabilir mobil cihazlar arttıkça ve geliştikçe bunun üzerindeki bilgilerin değeri de artıyor hackerların da ilgisi aynı oranda artıyor.”

Tehlikenin artmasının karşılığında güvenlik şirketlerinin gerekli önemleri aldığını ve gerekli çözümler geliştirdiğini belirten Bilgi Güvenliği Uzmanı Murat Göçe sadece bu önemlerin yeterli olmadığını personellerinde bu tehditler karşısında gerekli hassasiyeti göstermelerinin gerektiğini de dile getirdi ve ekledi “Her zaman önemli olan insan faktörü. Mobil bir cihazının ele geçirilmesi ve ya bir yerde unutulması durumunda ne tür bir zarar uğrayacağının bilincinde olması lazım insanlar. Yoksa siz istediğiniz kadar güvenlik önlemi alın bu mobil cihaz bir yerde unutulursa bu bilgilerin başka birilerinin eline geçmesi kuvvetli muhtemel. “

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!