• 1309 WISE
  • 4926 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

İş Güvenleri Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Sayar, İş Güvenliği Uzmanları derneği olarak yürüttükleri çalışmaları ve ülkemizde iş güvenliği alanındaki hedeflediklerini Wise TV’ye anlattı.

İşletmelerin en sağlam yapısının alınan eğitimlerle bu anlamda bir bilince sahip olmak olduğuna vurgu yapan Sayar: ” İş güvenliği uzmanları derneği 2010 yılında kurulan ve bundan sonra çok iyi hizmetleri vermeyi hedefleyen bir dernek. Derneğimizin tamamen içeriği maddi bir beklenti içerisinde olmadan ülkemize ve milletimize iş güvenliği konusunda bilgilendirme yapmak ve iş güvenliği konusunda ihtiyaçların belirlenmesi, sonuçlanması konusunda yardımcı olabilmek. Burada bizim öncelikli olarak hedefimiz ülkemizdeki sektörlerin, işverenlerin, işveren vekillerinin eğitimler ile bilgilendirmek. Çünkü işletmenin en sağlam yapısı eğitimdir. Dolayısıyla biz ilk önce iş güvenliğinin bir kültür haline gelmesini sağlamak için öncelikle eğitimle insanların bilgi sayacını arttırmak oldu. Tabi ki dernek aynı zamanda çalışma bakanlığı ile çalışmalar yürütüyor. Örneğin mevzuat çıktığın mevzuat ile ilgili görüşlerimizi sunuyoruz. Özellikle görüş sunarken de ülkemizin ya da sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda bilgiler veriyoruz ki tam anlamıyla bir sonuç alabilelim” dedi.

Eğitimlerin yanı sıra dernek olarak seminerlere de büyük önem verdiklerinin altını çizen Sayar: ” Dernek faaliyetlerimizden bir diğeri seminerler. Özellikle fuarlarda ve il dışlarında seminerlerimiz var. Ayrıca 20 ilde iş güvenliği uzmanları derneği var . Bu uzmanlar buralarda aktif olarak görev yapıyor. Bir diğer hizmet alanımız ise diğer sektörlere yardımcı olmak. Örneğin biri uzman aradığında ya da bir şantiyede eleman arandığında onlara bilgi vererek yön göstermek” şeklinde konuştu.

Son olarak Türkiye’de iş güvenliği alanında kurulan ilk derneklerden bir tanesi olduklarını söyleyen Sayar: ” Bu konuda sağlam adımlar atıyoruz. İş güvenliği gönüllülük esasına dayanan bir konu dolayısıyla iş güvenliğine gönül veren ve iş güvenliğini tamamen yapmak isteyen insanlar ile birlikte yürüyoruz” dedi.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!