• 1240 WISE
  • 4726 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

KAÇUV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Feza Orhan, KAÇUV’un kuruluşunu, projelerini, temel amaçlarını Wise TV’ye anlattı.

Orhan, “KAÇUV 2000 yılında Cerrahpaşa Hastahanesi Çocuk Onkoloji ve Hematoloji servisinde tedavi gören hastaların, ailelerin ve doktorların bir araya gelerek oluşturdukları kanserli çocuklara kanser tedavisi sırasında çeşitli projelerle destek olan bir vakıftır. İlk atağımızı 2002-2003 yıllarında yaptık ve ilk projemiz Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde çocuklara bir oyun odası oluşturmak üzere başladı. Oyun odası oluştururken de tüm servisi yeniledik. Çocuklara çok büyük oyun odası mekanı kazandırdık.

Kanser tedavisi uzun soluklu ve çocukları yıpratan bir süreç. Çocukların oyun temel bir ihtiyacı iken çocuğu oyundan koparıp hastanede bir odaya kapatarak çocuğun psikolojik açıdan tüm dünya ile iletişimi kapatmasına neden oluyor. Dolayısıyla çocukların hastanede tedavilerini eğlenerek oyun oynayarak hafifletmek temel amacımız. İlk projemiz bununla başladı. Sonra bağışçılarımızın destekleriyle yaptık. arkasından ikinci projemiz aile eviyle ilgili olan projemiz. Çünkü Cerrahpaşa ile yapılan projede şu sıkıntıyı gördük: Anneler çocuklarıyla tedavi sürecinde birlikte oluyorlar. Ancak belli bir dönem ara veriyorlar tedaviye ve bu dönemde farklı illerden gelmiş aileler tekrar şehire dönüp gelmek ciddi bir masraf oluyor ya da baba dışarıdan geldiğinde kalacak yeri yok. Maddi durumları da iyi değil bunun üzerine ‘Aile Evi’ projemizi geliştirdik. 14 odalı bir aile evimiz var. Bu 14 odada tedavi boyunca ihtiyaç sahibi olan aileler doktorların yönlendirmesiyle hiçbir ücret ödemeden bağışçılarımızın destekleriyle aile evinin sürdürebilirliğini sağladık. Aile evimizi 2012 yılında açtık. 4 yıldır bu projeyi sürdürüyoruz.

İstanbul kalkınma ajansıyla birlikte iki büyük proje yaptık. Biri ‘Oyun Benim İlacım’ bir tanesi de ‘Çocuk Kaşifler Sanal Dünyada’. Bunları yıllık ortalama yaklaşık 450-500 civarında gönüllülerimiz ile birlikte sürdürüyoruz. Burada amacımız KAÇUV’un kuruluşundan ortaya çıkan bir amaç: Çocukları tedavi sürecinde oyundan mahrum bırakmamak. Çünkü oyun onların psikolojilerini destekliyor. Psikolojileri daha güçlü olunca tedavileri de olumlu bir biçimde etkileniyor. Bunun yanında basılı olarak 8 kitabımız, broşürümüz var. Broşürleri tüm hastanelere dağıtıyoruz ve tedavi gören ailelere ulaştırmaya çalışıyoruz. Hedefimiz aslında çocuklar. ‘Tedavi sürecinde karşılaştıkları fiziksel sorunlarla nasıl baş edebilirler?’ Ailelere kitapları okuyun ve çocuklar soru sorduğunda bu yolla anlatın gibi çıkış noktamız var. KAÇUV’a bağış toplama adına gönüllülerle yaptığımız kermes vb. çalışmalar oluyor” ifadelerini kullandı.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!