• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Kentleri daha yaşanabilir hale getirmek isteyen yerel yönetimlerin neler yapabileceklerini SAMPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya Wise TV kameralarına anlattı.

Yerel yönetimlerde şuanda en çok insan sermayesi kullanılıyor. Teknolojinin gelişmesiyle beraber yerel yönetimlerin emek yoğun bir yapıdan teknoloji yoğun bir yapıya geçmeli, diyen Karakaya, “Yerel yönetimler, bütün çalışmalarında kendisinden önce modernleşmiş dünya örneklerini çok yakından izlemeli. Gerekirse bu ülkelerin projelerini uyarlamalı. Dünya artık küçük bir dünya herkes herkesi görüyor, takip ediyor. Bunlarda modellemeler yapıp kendi kentine uyan modelleri, örneğin bir kıyı kenti ise bir liman nasıl olmalı, marina sistemi nasıl kurulmalı, burada ticari hayat nasıl geliştirilmeli, insanlar suyu nasıl kullanmalı” diye konuştu.

Yerel yönetimler kent modellemeleriyle kenti düzenlerken diğer bir taraftanda kentin geçmişine dikkate alarak yeni oluşumlarına devam etmeli diyen Karakaya “Gerekiyorsa radikal tedbirlerle bir taraftan yok ederek bir taraftan yerine yenisini koyarak yeni bir yaşam şekli tarif etmeli” dedi.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!