• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Borsa İstanbul Özel Pazar Müdürü Doç. Dr. Recep Bildik, dünyada borsa dahilinde geliştirilen ilk Pazar olma özelliğini taşıyan Özel Pazar’a kimlerin, hangi koşullar ile dahil olabileceğini Wise TV’ye anlattı.

Borsa İstanbul’un geliştirdiği özel pazara girmek isteyen girişimci şirketleri özel bir filtreden geçirdiklerinin altını çizen Bildik: “ Borsa İstanbul çatısı altında buraya kabul ettiğimiz girişimci şirketler belli bir filtreden geçerek bağımsız değerlendirme komitelerimizden geçerek gelebiliyorlar. Dolayısıyla buraya gelen şirketlerin belli nitelikte olması yatırımcılar için de önemli bir güven unsuru… Burada ki yatırımcılar da yani girişimci şirketlerin karşısına çıkardığımız yatırımcılarda özel ve belli niteliklere sahip yatırımcılar. O nedenle her isteyen yatırımcı buraya üye olamıyor, belli kriterleri sağlamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Özel pazara dahil olmak isteyen şirketlerin bu pazar içerisinde ihtiyaçları olan sermayeyi bulabilmelerinin yanı sıra sermaye piyasası mevzuatına tabi olmadan kolayca yatırımcılara ulaşabileceklerine dikkat çeken Bildik: “Bu pazarın en önemli özelliği halka açık olmayan özellikle büyüme potansiyeli olan, sermaye ihtiyacı olan şirketler için sermaye bulabilmelerini sağlayacak ve bunu sağlarken sermaye piyasası mevzuatına tabi olmadan daha kolaylıkla önemli yükümlülükler ile karşılaşmadan yatırımcılara ulaşabilecekleri bir pazar yeri olması. Bu anlamda baktığınızda dünyada bir borsa çatısı altında yine borsa tarafında geliştirilmiş ilk pazar yeri olduğunu söyleyebilirim. O nedenle bir ilk, yenilik ve buda bize geçtiğimiz yıl inovasyon haftasında yılın en inovatif girişimi ödülü ve aynı zamanda güneydoğu Avrupa bölgesinde girişimciliği en çok destekleyen borsa ödüllerini kazandırdı. Burada bir işletmemize bir girişimci şirketimize 5.5 milyon dolarlık bir yatırım sağladık. Türkiye’ye ilk defa yatırım yapan bir yabancı sermayeli girişim fonu ile yerel bir firmaya böyle bir yatırım gerçekleştirmiş olduk” dedi.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!