• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Günümüzde trafik ve iş stresi ile gerilen insanlar evlerinde mutlaka fiziken ve ruhen dinlenme fırsatı bulmalı. Bunu sağlamanın en doğru yolu ise mobilya seçiminden geçiyor.

Konfor ve mutluluk sağlayabilecek; kaliteli ve iyi döşenmiş mobilya tercih etmek yaşam kalitesini arttıracaktır.  Sadece fiyatı baz alarak kalitesiz ve kullanışsız bir mobilya seçtiyseniz ise sırt, adale, bel ve ayak ağrıları gibi sağlık sorunları ile birlikte psikolojik olarak mutsuz hale bürünebilirsiniz. Kalitesiz mobilya aynı zamanda vaktinden önce bozulur, eskir ve kısa bir zaman sonra da onarılması ve yenilenmesi zorunlu hale gelir. Bu yüzden mobilya satın alırken seçimin iyi yapılması gerekir. Özellikle yeni evlenecek olanlar mutlaka kaliteli mobilya seçimine dikkat etmeli. Aynı evi paylaşmaya başlayan iki kişi içinde ev ve evi temsil eden herşey huzur verici olmalı. Renklerden konfora kadar evin bütün mobilyaları huzur vermeli.

Konuyla ilgili konuşan  Atalar Mobilya Genel Müdürü İsmail Uğurlucan “Mobilya alırken mutlaka bütçenize göre hareket etmelisiniz. Ancak bu zorunluluk sizi kalitesiz ürün almaya itmemeli. Evde en çok kullanılan malzeme özellikle oturma gruplarıdır. Bu konuda hassas olmalısınız. Sağlam olduğu kadar kullanışlı olup olmadığına da dikkat ederek alış-verişe çıkmak en doğrusu olur” ifadelerini kullandı. Atalar Mobilya Genel Müdürü Uğurlucan “Fiyat, rahatlık, birden fazla amaç için kullanılabilme, kapladığı alan, dayanma süresi, bakım masrafları da göz önünde tutulmalıdır. Ürüne ait kullanma kılavuzu istenmeli, kılavuzun verilmemesi durumunda mobilya dikkatli bir şekilde incelenerek satıcıdan mobilya ile ilgili tüm bilgiler toplanmalıdır.” dedi. Mobilyaların yapımında kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin sağlam olması, cilasının düzgün olması da mobilya hakkında karar vermede önemli faktörlerden olduğunu belirten Uğurlucan “satın alınması, düşünülen mobilyadaki döşemelik malzemenin kolay yanmayan, terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olması da tercih sebebi olması gerektiğini söyledi.

Bu arada Atalar Mobilya yetkilisi Ahmet Çil mobilyada fiyatı belirleyen unsurları değerlendirdi.

Mobilyada fiyatı belirleyen unsurları sıralayan Çil, “Mobilyada iki türlü kalite var. Bir fabrikasyon dediğimiz hazır malzemeden üretilen, işçiliği çok az olan ve seri üretilen bir malzeme tipi var. Bugün fabrikasyon üretimlerinin tamamı birbirine çok yakın. Aradaki fiyat farkı sadece tasarım farkı… Ama el imalatı mobilyaya geldiğimiz orada segment çok farklı. Yani el imalatı mobilyada oyma yerine plastik malzemeler kullanılarak ucuzlatılıyor çünkü başka türlü olmuyor. Bu da klasik modellerin ucuzlatılmış hali tabi biz müşterilerimize bunları tavsiye etmiyoruz. Modernde de aynı şekilde el imalatı mobilyanın iki veya üç segmenti var. Ahşap kullanarak yaptığınız ürünle, lake, mdf kullanarak yaptığınız ürün arasında yüzde yüz gibi bir fiyat farkı oluşabiliyor. İşçilik biraz pahalı ancak iş makineye dayandığı zaman buna paralel olarak fiyatta düşüyor. BugünTürkiye‘de çok farklı branşlarda çok farklı fabrikasyon ürünler var ve buna paralel olarak fiyatlarda bir o kadar değişiklik gösteriyor. Tabi müşteri buna bakarak farkı göremiyor ve fiyat üzerinde takılı kalıyor ancak buna etken birçok faktör var” şeklinde konuştu.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!