• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

McAfee Ülke Yöneticisi İlkem Özar, boyut değiştiren siber atakları ve bunlara karşı alınabilecek önlemleri paylaştı.

Siber atakların boyut değiştirdiğini ve artık sadece güvenliğin yazılımsal önemlerle alınamayacağını ifade eden İlkem Özar “Atak şekilleri de çok değişti. Çip setleri hayatımıza girdi derken mesela çok yakın bir zamanda aslında galiba geçen aydı. Son yapılan atakta, atağın etkilediği platformun %25’i buz dolapları idi. Ve tamamen buz dolapları durdu ve içindekiler bozuldu. Şimdi bu daha basit gözükmesiyle birlikte yine de rahatsız edici bir durum. Ama düşünecek olursanız eğer arabalar akıllandığında siz ışıklarda durduğunuzda oradaki hackerin size bir şekilde ulaşamaması lazım. Bu kapsamda güvenliğin sadece yazılım olması ya da harvey olması da yeterli değil. Birbirlerine entegre olmaları lazım. Biz İntel ve McAfee olarak buna yönelik çözümlere sağlıyoruz. Yani gerçekten çipin içerisinde güvenlik yazılımının olması ve default olarak güvenli bir ortam sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Artık hackerların ataklar için yatırımlar yapmaya başladıklarını söyleyen Özar, “Tehlikeli olan bilinçli bir şekilde yatırım yapılarak kurumlara özel yapılan saldırılar ve hiç bilinmemek üzere yapılanlar. Yani sisteminize girerken çok sessiz bir şekilde giriyorlar. Ve hatta kodun içerisinde harekete geçecek olan işte o casusluk yapacak olan kısım mesela şeye odaklanıyor bir ay sonra aktif ol. Dolayısıyla içeriyi görebilen çözümlere çok ihtiyacımız var. Bundan kastım ne standart bilgisayarlarda tabletlerde antivirüslerimiz var. Antivirüs dediğimiz imza bazlıdır. Eğer imza bazlıysa daha önce dünyada rastlandı ve kayıtlara geçtiyse o zaman onun bir imzası olur. Ve antivirüs çözümleri de bu imzayı bilirler. Şimdi artık bunlar yeterli değil çünkü sürekli yenileri çıkıyor ve kurumlara özel şeyler çıkıyor. Dolayısıyla dünyada ilk defa görülüyor veya hiç bilgisi olmuyor. Bu ataklar sistemimize girerken antivirüs sistemi bundan şüphelendim diye bayrak kaldırdığında iletişim halinde olduğu eğer sistem entegre ise biz McAfee olarak bunu sağlıyoruz. İletişim halinde olduğu networkteki güvenlik çözümüne e-maile vb yerlere haber veriyor. Bununla bağlantılı bir hareket görürseniz takip edin şeklinde ve dolayısıyla diyelim ki giren atak networkte trafik üretmeye başlıyor. Çünkü atağı saklamanın ve özelliklerinden bir tanesi o. Normalde networkte trafik olmasında şüphelenecek hiçbir şey yoktur. O yüzden tek başına duran bir network çözüm ürünü ne kadar iyi olursa olsun baktığında sadece network trafiği görecek. Ama eğer o networkte duran çözümünüz pc’de duran çözümünüz ile entegre ise bir bakacak bu network çözümü ama bir pc’den geliyor. Yani bu network trafiğini bir pc yaratıyor. Ve buna baktıklarında bir atak olduğunu görecekler” diye söyledi.

McAfee Ülke Yöneticisi İlkem Özar bu ataklara karşı bağlantılı çözümlerin çok önemli olduğunu ifade etti ve ekledi: Ataklar artık çok sofistikleşti ve atak yapanlar buna para harcıyorlar ve artık atak yapmak çok kolaylaştı. Nasıl ki bir tehlike fark ettiğimizde evimize önemler alıyorsak bu konuya da aynı hassasiyette yaklaşmalıyız.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!