• 1205 WISE
  • 4659 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Türkiye ihracatta hangi ürünlerle ön plana çıkabilir?

Türkiye ihracatta hangi ürünlerle ön plana çıkabilir?

Inovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol yanıtladı: Türkiye ihracatta hangi ürünlerle ön plana çıkabilir?

“Dünyada bazı ürünler sadece bazı ülkelerin isimleriyle anılırlar. Örneğin, kakao dediğimizde brezilya hemen akla gelir. Bunun gibi birçok örnek bulunuyor. Peki, Türkiye ile özdeşleşen ürünler neler? Türkiye dendiğinde akla hangi ürünler geliyor? Türkiye’nin sahiplenebileceği, öne çıkarabileceği, ticari olarak sürekli gelire dönüştürebileceği bir ürün var mı? İhracatta bizi başarıya götürecek en önemli konulardan biri de budur”

“Türkiye mermer konusunda çok ciddi oranlarda ihracat gerçekleştiriyor. Ancak ihraç ettiğimiz mermer blok halinde gidiyor. Çin’e ihraç edilen mermerin tutarına bakıyorum neredeyse nakliye fiyatından daha ucuz. Aynı mermer Çin’den işlenip ya da herhangi bir ülkeden Türkiye’ye ithal ediliyor. İthalat tutarı ihracatın 10 katı büyüklüğünde. Yani katma değer Çin’de ya da ilgili ülkede kalıyor”

“Bu konuda bir diğer acı örnek fındık konusuyla ilgili. Dünya fındık borsası Almanya’da ve fındığın fiyatını Almanya belirliyor. Almanya’nın fiyatını belirlediği fındığı yüzde 70-80’i Türkiye’den gidiyor. Peki biz neden ‘market maker’ değiliz? Fındık borsası neden Türkiye’de değil?”

“Deri yine Türkiye’nin önemli bir ihracat kalemidir. İşlenmemiş ham deri ihracatında bir şekilde önlem alınması gerekiyor. Bu sadece deri değil, mermerde de öyle, diğer ürünlerde de öyle. Tabii burada Dünya Ticaret Örgütü’yle yapmış olduğumuz bazı sözleşmeler, anlaşmalar devreye giriyor. Orada ilgili bürokratlarımızın, ilgili teknokratlarımızın gerekli önlemleri alabileceğini biliyorum ve ümit ediyorum”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!