• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Yerel yönetimlere teknolojij çözümler sunarak onların hizmet kalitesini arttırmalarını sağlayan Sampaş Bilişim, Türkiye’nin ilk ‘Açık Veri Portalı’nı hayata geçirdi.

Sampaş Bilişim, Gaziantep’e bağlı Şahinbey Belediye’si ile dünyadaki açık inovasyon trendlerini takip ederek Türkiye’de bir ilke imza attklarını dile getiren Sampaş Bilişim İş Geliştirme Direktörü M. Serdar Yümlü, “Bu proje sayesinde Şahinbey sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlara sağlık, spor, eğitim konularında, onların katılımcılığını arttıracak tüm veriler Şahinbey Belediyesi tarafından Sampaş Bilişim’in sağladığı platform ile sunulacak.” dedi.

Açık veri portalının içerisinde çok güçlü bir içerik yönetimi alt yapısı bulunduğunu söyleyen M. Serdar Yümlü, “Bu alt yapıyla verilerin çok sağlıklı bir şekilde görselleştirildiği, vatandaşların harita üzerinde çeşitli grafik analizleri gerçekleştirerek bunları kullanabildikleri, farklı cihazlardan erişilebilen bir portal sunuldu. Bu portalla birlikte programlanabilir yani cihazlar tarafından da kullanılabilir veriler açmaya başladık. Bu sayede Şahinbey ve Gaziantep sınırları içinde, Şahinbey Belediyesi tarafından açılan verilerin yeni inovasyonlara, o bölgede yaşayan insanların, özel sektörün katkılarıyla yeni sonuçlara ulaştığını göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Şahinbey Belediye’sinin 12. e-TR ödüllerinde, orta ölçekli belediyeler kategorisinde, Açık Veri Portalı Projelerinin birincilik ödülü aldığını belirten Yümlü, “Bu ülkedeki gerek merkezi hükümetin gerek yerel yönetimlerin şeffaflığının, hesap verilebilirliğinin arttırılması açısından son derece önemli bir proje oldu. Bundan sonra adım adım tüm belediyelerin bu sisteme geçeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!