• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

United Towers’ın Direktörü Hakan Karatas, United Towers olarak öğrencileri Work And Travel programına nasıl hazırladıklarını Wise TV’ye anlattı.

Öğrencilerin Work and Travel programı için finansmanını sağlayıp kayıt olmaya karar vermesinin yeterli olmayacağını, kaybedeceği her dakikanın çok kıymetli olduğunu söyleyen Karatas: “Bu programın özelliği şu, bizde dahil herkesin bir kontenjanı var. Öğrenci geç kayıt olarak belki eyaletler arasında belki işler arasında belki pozisyonlar arasında havuzunu daraltmış oluyor. O yüzden hızlı harekat etmeleri gerekiyor. Öğrenci kararını verip programa başvurduğunda bundan sonraki süreç zaten bizim yönlendirmelerimizle devam ediyor. Bu süreçte her öğrenciye bir danışman atanıyor. Bunlar üniversitelere göre değişir. Türkiye’de beş tane ofisimizde  üniversitelere ilgili danışman arkadaşlar dağıtılmıştır. Öğrenci hangi üniversitedeyse ona göre bir danışmanı var demektir. Aynı zamanda online bir paneli vardır. Hangi aşamalar tamamlanmış, hangileri tamamlanmamış öğrenebileceği, istenilen bilgileri üzerinden doldurabileceği bir paneldir. Bunlar öğrenciye açılıyor. Öğrencinin tek yapması gereken şey bizden gelecek yönlendirmeleri takip etmek. Hangi aşamadaysa söylediğimiz şeyleri tamamlamak. Öğrenci kaydını olmadan önce bir mülakattan geçer. Bu mülakatı United Towers olarak biz yaparız. Burada şu tespit edilmeye çalışılır. Öğrenci sponsor ile gireceği mülakatta gerekli başarıyı gösterebilir mi gösteremez mi buna bakılır. Eğer gösteremeyeceği düşünülürse öğrencinin kaydı hiç alınmaz. Mülakatımızı yaptıktan sonra öğrenci programa kayıt olabilecek seviyede görünüyorsa seviyesine göre değerlendiririz. Tam sınırda bir seviyedeyse çalışmasını ve kaydının daha sonra yapılmasını tavsiye ederiz. Eğer uygun seviyede ise yani bize göre sponsor mülakatını geçebilecekse daha iyi bir skorla geçmesi için öğrencinin yapması gerekenleri tavsiye ederiz. Öğrenci kayıt olduktan sonra ise takip eden ilk perşembe günleri sponsorlarla mülakata sokarız. O mülakattan da başarılı geçtiyse programına devam eder. Başarılı geçmemesi için çok kötü olması lazım. Mülakatı geçerler fakat hangi seviyede geçerler bu öğrenciden öğrenciye değişir. Sponsor mülakatını geçtikten sonra artık önümüzde hiçbir engel kalmaz. Harikulade biçimde tasarlanmış iş fuar web sitelerimiz mevcut. Girdiği zaman bütün iş verenler ve hem işverenle hem de sundukları pozisyonlarla alakalı bütün bilgiler bu sitede mevcut. Pozisyonun kendisi nedir, saatlik ücreti nedir, ne kadar ücret verir, konaklama sağlar mı gibi bir çok detay bulunur. Öğrenci bütün bunları inceleyerek ve danışmanından yardım alarak doğru bir işle meç edilir. Öğrencinin iş ataması yapıldıktan sonra öğrenci ilgili görüşmeyi bekler. İşini aldıktan sonra da öğrencinin çalışma iznini yayınlarız. Tüm süreçler boyunca da bir sonraki adımlardan öğrenciyi haberdar eder yapılması veya hazırlanması gerekenleri hazırlamasını tembihleriz. Mesela pasaport çıkartma. Hep geciktirilen bir süreçtir. Hızlanmış olmak adına bu adımları öğrencinin tamamlamasını bekleriz” dedi.

İş yerleşmesinden sonra  öğrencinin çalışma izni aşamasının tamamladığını belirten Karatas konuşmasına şunları da ekledi: “Çalışma izni de alındıktan sonra geriye vize görüşmesine gitme kalır. Konsolosluk vize görüşmelerini mart ayında açacağını bildirdi. Bizim amacımız öğrenciyi hemen ilk zamanlarda konsolosluğa göndermek ve o zamana kadar bütün işlemleri bitirmektir. Bu işlemde tamamlandıktan sonra artık uçak biletleri alınabilir. Daha sonra oryantasyon sürecimiz başlar. Her şey tamamlanmış olsa da öğrencilerimizin dilini kültürünü bilmedikleri yere gideceklerinin farkındayız. Gitmeden önce gideceği yer hakkında bir de bizim kanalımızdan bir şeyler öğrenmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Herkes bir şeyler biliyor olabilir fakat dikkat edilmesi gereken hususlar, ince detaylar var. Dolayısıyla bir kaç farklı formatta öğrenciye oryantasyon verilir. Ofislerimiz de yaptığımız oryantasyonumuz var, öğrencilere sunduğumuz oryantasyon kitapçığı var, onun dışında hazırlanmış sunum var ve oyna öğren tekniğiyle hazırlanmış online bir oryantasyon var. Öğrenci bunu tamamladığında anlamadan pek çok şeyi zaten öğrenmiş oluyor. Sonrasında da öğrencinin tek yapması gereken seyahat gününü beklemektir.”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!