• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

United Towers Direktörü Hakan Karatas, Work and Travel programına katılan öğrencilere nasıl yardımcı olduklarını ve ne gibi ayrıcalıklar sunduklarını Wise TV aracılığıyla anlattı.

Work and travel programına katılan öğrencilerin programın büyük bir kısmını çalışarak geçirdiklerine vurgu yapan Karatas şöyle devam etti: “Öğrencinin bir işe yerleştirilmesi çok titizlikle yapılması gereken bir iştir. Biz öğrencinin doğru bir işe yerleştirilmesi konusunda çok sıkı davranırız. İngilizce seviyesinin uygunluğundan diğer önemli noktalara kadar hepsi bir süzgeçten geçer. Öğrenci işe yerleştirilirken görüşmeler için özenle düzenlenmiş fuarlarda işveren ile yüz yüze görüştürülür. Görüşmelerden önce ise öğrencinin işe uygunluğundan emin olunabilmesi için iş profilleri öğrenciye sunulur ve işin tüm detaylarını görmesi sağlanır. Bu konuda öğrenciye sürpriz yaşatmamış oluruz ve bu bizim çok güvendiğimiz bir uygulama. Görüşmeye gidip işi alamama durumu çok nadir rastlanan şeylerdir. İşe yerleşememe, zamanın gecikmesi gibi olumsuz durumların en baştan önüne geçmeye çalışırız.”

Öğrenciler çok iyi yerlere yerleştirilmiş dahi olsalar insanla çalışılan ortamlarda olumsuzlukların olabileceğini düşünerek sorun çıkmadan önce engelleme odaklı çalışmalar yaptıklarına da değinen Karatas: “Bununla ilgili geliştirdiğimiz bir yöntem var. Öğrenci işine en sağlıklı yöntemlerle yerleşmiş olsa dahi biz şu mekanizmayı belirli periyotlarla işletiriz. Sık sık işverene  alınan öğrencinin kabulünde bir değişiklik olup olmadığını, beklentilerin değişip değişmediğini, alınacak öğrenci sayısında azalma yada artma var mı? gibi soruları sorup anlamaya çalışırız. Herhangi bir aksilik durumunda da öğrenciye hemen yeni bir iş aramaya başlarız. Bunun  belli bir zamanı da yoktur. Öğrencinin kendisi de buna yardım eder. İşine yerleştiği andan itibaren işverenin tüm bilgileri kendisine verilir. Öğrenciye verilen iletişim bilgileri sayesinde belli periyotlar arasında öğrenci işvereniyle yazışır. Öğrencinin ilettiği bir sorun varsa bu mekanizma sayesinde çözülür. Öte yandan sponsorumuz çok kuvvetlidir. Amerika’da da herhangi bir sorun olduğunda buna kesinlikle çözüm bulunur. Öğrenci Amerika’dayken herhangi bir sorun cereyan etmiş olsa, öğrenciden kaynaklanmış bir problem değilse başka bir eyalette bulunuyor olsa dahi öğrencinin transferi bile karşılanır. Zor durumda bırakılmaz” dedi.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!