• 1224 WISE
  • 4704 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Zenium Türkiye Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, üst düzey yöneticilerin veri merkezi seçim süreçlerine ne derece dâhil olmaları gerektiğini Wise TV aracılığıyla anlattı.

Türkiye başta olmak üzere yurtdışında da birçok üst düzey yöneticinin veri merkezi seçim sürecine son kademeye kadar pek dahil olmadığını söyleyen Güreşcier, şunları ekledi:

“Bu konu Zenium ekibi olarak son derece önemsediğimiz bir konu. 2015 senesinde sadece bu konuya özel bağımsız bir araştırma da yaptırdık. Enteresan bir şekilde Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da teknoloji ekibi yöneticilerinin haricinde üst düzey yöneticilerin son kademeye kadar veri merkezi kararlarına pek de dahil olmadığını görüyoruz. Ama bu konuda bir kıpırdanma da var. Çünkü veri merkezlerinin sadece bir teknolojik altyapı yatırımı olmadığı, aynı zamanda sabit kıymet yatırımı olduğu yavaş yavaş anlaşılıyor. İşletmeler bugün sabit kıymetlerini azaltmaya çalışıyor, veri merkezi ise kurumların sabit kıymet listesinin dışına çıkmaya aday bir yatırım alanı olarak yükseliyor. Yatırım süresi olarak bakıldığında da minimum 10 veya 15 yıllık uzun soluklu bir yatırım olduğu için, üst düzey yöneticilerin kaçınılmaz olarak bu kararlarda daha erken safhalarda işin içerisinde yer alması gerektiğini düşünüyoruz. Özünde baktığınızda veri merkezi operatörlüğü teknik altyapı olsa da adı üstünde bir teknik mülk işi. Aslında inşaatı, tesis yönetimini, içindeki her türlü ekipmanı içinde barındıran karma bir iş kolu. İşin içinde hem teknoloji hem de emlak işi var. Doğası gereği böyle bir yatırıma dönüşünce, kaçınılmaz olarak işin üst yöneticiler nezdinde de değerlendirmeye daha erken aşamalarda alınması lazım. O zaman şirketler “Biz bir bankayız ya da bir üretim tesisiyiz ya da bir servis firmasıyız. Niye inşaat yapıyoruz?” sorusunu sorabilsinler. Burada finans direktörleri, genel müdürler, yönetim kurulları olabilir; işin finansman, yatırım ve her türlü planlama tarafında  tepeden stratejik bir şekilde karar verilmesi lazım. Bugün yabancı şirketler, farklı pazarlarda faaliyet göstermeye soyunurken mümkün mertebe sabit kıymetlerden arınarak bu işi yapmaya çalışıyorlar. Bu beraberinde mobilite, israftan kaçınma, gereksiz yatırımdan kaçınma ve likit kalabilmeyi getiriyor. Bu sebeple üst yönetim  teknoloji ekiplerinin veri merkezi satın alım ya da kiralama kararını almasından önce sürece dahil olursa, çok daha verimliliğe götürecek, inovatif yaklaşımlara ön ayak olmuş olur.”

 

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!