• 1322 WISE
  • 4987 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Vatandaşların yaşam kalitesini arttırmak, ekonomik aktivitelerinde katkı sağlamak, şeffaflığı ve hesap verilebilirliği oluşturmak artık açık veri portalları sayesinde çok kolay.

Hayatı daha kolay ve kaliteli bir hale getirmek için akıllı sistemler geliştiren firmaların öncülerinden olan Sampaş’ın İş Geliştirme Direktörü M. Serdar Yümlü açık veri portalları hakkında “Açık veri, herhangi bir telif hakkı, patent ya da buna benzer kontrol mekanizmasına bağlı kalmaksızın, vatandaşlar tarafından özgürce kullanılabilen veri anlamına geliyor” diye söyledi.

Açık veri portalının kamu açısından önemi değerlendirildiğinde kamunun özellikle yerel yönetimlerin günlük işleyişinde yaptıkları tüm operasyonlarda ürettikleri, kullandıkları bilgi ve birikimini vatandaşlara sunması gerekiyor bu da açık veriyi ve açık veri portallarını ortaya çıkartıyor. Serdar Yümlü “Açık veri portallarını kamu açısından değerlendirdiğimizde gerek yerel gerek merkezi yönetimlerin vatandaşların yaşam kalitesini arttırmak, ekonomik aktivitelere katkı sağlamak, operasyonel verimlilik sağlamak, şeffaflığı ve hesap verilebilirliği arttırmak üzere açık veri portallarını yaygınlaştırması gerekmektedir.” dedi.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!