• 1225 WISE
  • 4704 VİDEO
  • 9541 TAKİPÇİ

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) konseptinin yürürlüğe girmesiyle, gümrük yükümlülüklerine uyan firmalara yeşil hattan yararlanabilme, yerinde gümrükleme ve Onaylanmış İhracatçı Yetkisi gibi konularda önemli maliyet avantajı ve zaman kazancı sağlaması bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak Wise.tv izleyicilerine açıklamalarda bulunan Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri Faris Kılıç, yeni uygulamanın hangi tarihlerde yürürlüğe gireceğini anlattı.

2014 yılının Mayıs ayında yönetmeliği yayınlanan uygulama ile ilgili olarak Faris Kılıç; ” 2017 yılının Ocak ayı itibariyle tamamen yürürlüğe girecek. Türkiye’de aslında gümrük işlemlerinin basitleştirilmesi ile ilgili 2 farklı statü var. İlki; daha eskiye dayanan Onaylanmış Kişi Statü Belgesi ve 2017 yılında itibaren tamamen yürürlüğe girecek olan Yetkilendirilmiş Yükümlü Statü belgesi. Şuan ikisi birden uygulamada ama 1 Ocak 2017 tarihinden sonra Yetkilendirilmiş Yükümlü Statü belgesi tek başına kalacak, onaylanmış kişi statü belgesi kaldırılacak” dedi.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!