• 1309 WISE
  • 4926 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Yurt dışına açılmak isteyen şirketler işe nereden başlamalı?

Yurt dışına açılmak isteyen şirketler işe nereden başlamalı?

Inovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol yanıtladı: Yurt dışına açılmak isteyen şirketler işe nereden başlamalı?

“Yurt dışına açılmak isteyen firmaların ilk adımı bu konudaki devlet desteklerini araştırmak olmalıdır. Çünkü çok önemli devlet desteklerinden yararlanarak daha rahat ihracat yapabilirsiniz. Örneğin, UR-GE bu anlamda önemli bir projedir. UR-GE, uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesini amaçlayan bir projedir”

“UR-GE projesi kapsamında firmalara yurt dışı pazarlama faaliyetleri desteği veriliyor. Bu yurt dışı pazarlama faaliyetlerinde 10 ülkeye yurt dışı pazarlama yapma ihtimali söz konusu. Burada proje şirkete potansiyel alıcıyı dahi temin ediyor, buluyor ve masaya oturtuyor. Şirketlerimiz bu projeye dâhil olduktan sonra uçağı kaçırmamaları, sadece uçağa zamanında binmeleri yeterli. Böyle bir destek dünyanın hiçbir yerinde yok”

“Burada başka bir püf nokta ise bu projeler sektörel bazda yapılıyor. Sektörel bazdan kastım, örneğin bir mobilya sektörüne bir yaş sebze-meyveye, plastiğe, makineye  yönelik yapılıyor. Dolayısıyla sektöre yönelik çözümler de bu projeler kapsamında düşünülüyor. Türkiye’de devam eden 150 civarında UR-GE projesi var. Bununla ilgili devlet dairesi, Ekonomi Bakanlığı’na bağlı KOBİ Kümelenme Daire Başkanlığı’dır”

“Bunun dışında da devlet desteklerinden de faydalanmak mümkün. Örneğin,  yine Ekonomi Bakanlığı’nın 2011/1 sayılı tebliği var. Şirketlerimizin e-ticaret sitelerine üye olurken ödedikleri ücretin belli kısımları destekleniyor. Yine bir pazar araştırma desteği var. Yurt dışına giderken şirketimizin uçuş ücreti, konuklama ücreti gibi ücretlerinin belli kısımlarını destekleyerek şirketlerimizi pazar araştırmalarına yönlendiriyor. Onları orada destekliyor. Dolayısıyla yurt dışına açılmak isteyen ve bu konuda pazar araştırması yapan şirketlerin ürün satamaması söz konusu değil”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!