• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Bir dönem hızlı yükselen Çin, Hindistan, Brezilya eski cazibesini yitiriyor mu?

Bir dönem hızlı yükselen Çin, Hindistan, Brezilya eski cazibesini yitiriyor mu?

brics-flagsÖzel sermaye fonları bugüne kadar yükselen pazarlara yoğun ilgi gösterdi. Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya, Türkiye ve Orta Doğu pazarlarına önemli ölçüde yatırım yaptılar. Ancak son yıllarda bu pazarlarda çeşitli sıkıntılar yaşanmaya başladı.

Çin uzun zamandır yüzde 10 büyüme hızıyla ciddi bir gelişme sağlamaktaydı. Fakat son yıllarda Çin’in büyüme hızı yüzde 5 seviyelerine kadar düştü. Çin’deki bu gerileme, özel sermaye fonlarının yatırımlarından çıkışlarını güçleştirdi. Bu nedenle özel sermaye fonları, Çin’e eski iştahla gelmiyor. Hindistan’a baktığımızda benzer sorunların orada da yaşandığını görüyoruz.

Çin’deki gerileme, diğer gelişmekte olan pazarları da ciddi anlamda etkiledi. Örneğin, Çin’de artan işçilik maliyetleri, üretimini önemli ölçüde Çin’e kaydıran Brezilya’daki maliyetleri de etkiledi. Dünya böyle birbiriyle iç içe bir hal aldı.

Gelişmekte olan ülkeler eskisi gibi hızlı büyümeye devam edemeyecekler. Bu tablo karşısında da özel sermaye fonları; Çin, Hindistan, Brezilya ve Rusya’ya yatırım yapmaya devam etseler de eski iştahla yatırım yapmayacaklar.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!