• 1401 WISE
  • 5183 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Markalar sosyal medya stratejilerini nasıl oluşturmalılar?

Markalar sosyal medya stratejilerini nasıl oluşturmalılar?

Social media communication conceptMarkalar sosyal medya stratejilerini, pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak görüyorlar. Bu anlamda sosyal medya tek başına bir işe yaramayabilir. Çünkü sosyal medya daha büyük bir resmin parçası olduğunda daha faydalı oluyor. O nedenle pazarlama stratejisine bakarak ona göre bir dijital strateji oluşturmak ve bu dijital strateji içerisinde da tüketiciye dokunacak bir nokta olarak sosyal medyayı tercih etmek gerekiyor.

Burada izlenmesi gereken adımları sıralamak gerekiyor. Bu adımlar;

1. Varlıkların oluşturulması (Sayfaların oluşturulması, Youtube kanalının oluşturulması…)

2. Oluşturulan sayfaları belli bir büyüklüğe ulaştırmak (Hedef kitleye göre sayfanın büyüklüğünü oluşturmak. Örneğin, bir Facebook sayfası için hedef kitlenin büyüklüğüne oranlı olabilir. 30 milyon kişilik bir hedef kitleniz varsa 1 milyon kişilik bir sayfa yaratmak önemli. Ama hedef kitleniz 30 bin kişiyse 10 bin kişilik bir kitle yarattığınızda yüzde 30’una ulaşıyorsunuz demektir.)

3. Topluluk inşa etmek (Bu adımlardan en önemlisi topluluk inşa etmektir. Belli bir sadakat sistemiyle çalışmak, onları tanımak ve süreç sonunda onlardan geri dönüş almak çok önemli. Bu geri dönüşleri almamızın amacı ürün hakkında bilgi almak, nelerin sevildiğini ve sevilmediği ölçmek ve bu veriler çerçevesinde de tüketiciyi daha iyi tanımaktır.)

Sosyal medyayı daha yoğun kullanan, büyük markalarda bir sonraki adımda CRM işin içine giriyor. CRM’i de sosyal medyanın bir parçası olarak kullanabiliyoruz.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!