• 1401 WISE
  • 5183 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Medya sektöründe taşlar yerine oturuyor mu?

Medya sektöründe taşlar yerine oturuyor mu?

New-Media-Tag-CloudTürkiye’de dijital eğlence ve medya sektörünün büyüklüğü 2011 yılında 10 milyar doları aştı. Dünya ortalamasının üzerinde büyüme gösteren sektörün, ilerleyen yıllarda 16 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor.

PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) Küresel Eğlence ve Medya Sektörüne Bakış 2012-2016 raporuna göre, Türkiye dijital eğlence ve medya sektörü yıllık ortalama yüzde 9.8 büyüme ile 2016 yılında yaklaşık 16.1 milyar dolara ulaşacak.

Günümüzde medya şirketlerinin, reklam ajanslarının ve reklam verenlerin dijital fırsatları çok iyi olarak algıladıkları bir dünyanın kapıları açılmış oldu. Dijital reklamcılık ve tüketici formatlarına yönelik küresel eğlence ve medya harcaması her yıl artış göstermekte. Bunun anlamı; önünde durulamayan yeni bir sektör demektir.

İnternet erişimi alanında Türkiye dünyada en hızlı büyüyen ülkeler arasında olacak. 2011 yılında 3 kattan fazla büyüyerek 4.6 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan, internet erişimi piyasasının, yıllık ortalama yüzde 5’lik büyüme ile 2016 ‘da 7.5 milyar doları yakalaması öngörülüyor.

Bütün bu gelişmeler medya sektöründe taşları yerinden oynatıyor ve basılı yayın organlarını yeni arayışlara itiyor. İnternet haberciliğinin yükselen yüzü ve sağladığı avantajlar her geçen gün basılı medya üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor ve onları dönüştürmektedir.

Yeni gelişmelere ayak uyduramayan medya kuruluşlarının yakın zamanda çeşitli problemlerle karşılaşacağını tahmin etmek zor değil. İnternet haberciliği ise bu süreçte büyük bir ilerleme ve dönüşüm sağladı. Kanun bazında henüz tam anlamıyla taşlar yerine oturmasa da ilerleyen zamanlarda bu konuda yeni adımlar atılacak ve sıkıntılar da giderilmiş olacak.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!