• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Dış ticarette ‘online sipariş’ dönemi

Dış ticarette ‘online sipariş’ dönemi

1.15.10 iStock_000009935570XSmallÖnümüzdeki dört yıl içerisinde dünyanın yüzde 50’si interneti düzenli olarak kullanabilir hale gelecek ve 3 milyar insanın Web’e ulaşımı sağlanacaktır. 2016 yılında tüm internet kullanıcılarının yüzde 80’i internete cep telefonları üzerinden giriş yapacak ve bu durum tüketiciler ile müşterilerin online temasını hızla artıracaktır.

E-ticaret teknolojisi ve imkanlarının geliştiği günümüzde dış ticaretin online siparişlerle yapıldığını görüyoruz. İnternet üzerinden sunulan seçeneklerle müşteri siparişi veriyor ve yakın bir ülkede olduğunu düşünürsek kolayca teslimatı yapılabiliyor.  Son yıllarda dış ticaretin tüm etaplarında elektronik sistemlerin kullanımında da büyük bir artış gerçekleşti. Buna uyum sağlayabilen kuruluşlar maliyetlerini hızla düşürmeyi başarırken geleneksel yöntemleri tercih eden şirketler artık rekabet edemiyor.

Günümüzde dış ticarette elektronik imza, B2B pazarlama, e-gümrükleme ve e-ihracat uygulamaları firmalar tarafından başarıyla uygulanıyor.

Son dönemde Türkiye’nin stratejik konumu nedeniyle bu fırsattan yararlanabiliyor olduğunu görüyoruz. Avrupa’dan Türk şirketlerine online siparişler geliyor. Örneğin mobilya sektöründe bazı açılardan avantajlı olan Türkiye, Avrupa’dan gelen siparişlere karşılık ürün üretip teslimatını gerçekleştirebiliyor.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!