• 1401 WISE
  • 5183 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Ticari pazarlama ekipleri satış dünyasını yönetir

Ticari pazarlama ekipleri satış dünyasını yönetir

trade-marketingTicari pazarlama, pazarlama faaliyetlerinin ticari platformda nasıl uygulanacağının şirket için belirlendiği bölümdür. Bu bölümlerin genel olarak görevi pazarlamayla satış birimleri arasındaki köprüyü kurmaktır.

Markanın müşteri planları, kanal öncelikleri, bu kanalların stratejileri, ürünlerinizin ne kadara satılacağı, rekabete göre konumlandırılmasının ne olduğu gibi konularda ticari pazarlama birimleri belli stratejiler oluşturur.

Bu stratejiler pazarlama planlarına paralel bir şekilde gerçekleştirilir. Ticaret yaptığınız kişiler, kurumlar ve müşterileriniz ile de bu planlar çerçevesinde bir oluşum ortaya koyarsınız. Sonrasında hazırlanan stratejiler saha ekiplerine aktarılır.

Bu şekilde sahada satış alanında işi yönetirken nelere uyulması gerektiğini kendi planlarınız dahilinde bütün ekibiniz aktarmış olursunuz.

Ticari pazarlama ekibinin önemli bir özelliği de bu stratejilerin koyulduktan sonra izlenmesi ile ilgili olan mekanizmaların kurulması ve bu şekilde takip edilmesidir. Aslında belirli bir strateji çerçevesinde satış dünyasını nasıl yöneteceğinizin ticari denklemini oluşturan birim ticari pazarlama birimidir.

Biz de Reckitt Benckiser’de bu işi gerçekleştiriyoruz ve satış ekibiyle çok koordine bir şekilde çalışarak pazarlama faaliyetlerimizin ürünlerimizin satıldığı mecralarda iyi bir şekilde yer bulması için çalışıyoruz.

 

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!